Wiadomości

Znowelizowana ustawa o swobodzie gospodarczej wchodzi w życie 20 września 2008 roku

Opublikowany: wrz 19, 08:47

Rozszerzenie zakresu wydawania wiążących interpretacji oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, to najważniejsze zapisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która zacznie obowiązywać 20 września. Konfederacja Pracodawców Polskich ocenia ją pozytywnie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i innych ustaw, wchodzącej
w życie 20 września, przedsiębiorcy będą mogli występować o wydanie wiążącej interpretacji tych przepisów, z których wynika dla nich obowiązek zapłaty podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba będzie złożyć do właściwego organu wniosek w tej sprawie. Mając na względzie brak powszechnego dostępu do pomocy prawnej wśród przedsiębiorców – szczególnie małych i średnich – oraz skomplikowany charakter przepisów, Konfederacja Pracodawców Polskich uważa to za dobre rozwiązanie.

Interpretacja będzie zawierać stanowisko urzędu razem z uzasadnieniem. Ma zostać wydana bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż po 30 dniach – jej koszt to 40 zł. Po tym terminie, stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku, zostanie uznane za prawidłowe.

Interpretacja nie będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Ale przedsiębiorca, który się do niej zastosował, nie będzie mógł być obciążony jakimikolwiek sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami. Wiążąca będzie natomiast dla organów państwowych właściwych dla przedsiębiorcy i będzie mogła zostać zmieniona wyłącznie po wznowieniu postępowania. Jeśli przez jej zastosowanie powstały nieodwracalne skutki prawne, interpretacji nie będzie można zmienić.

Po 20 września, organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych ani żądać jakichkolwiek dokumentów, których konieczność przedstawienia lub złożenia nie wynika wprost z przepisu prawa. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera te rozwiązania, ponieważ w warunkach skomplikowanego prawa – jakie obecnie mamy – przedsiębiorcy najczęściej nie są w stanie dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne do załatwienia danej sprawy.

– Przedsiębiorcy, ale wyłącznie niezatrudniający pracowników, będą mieli możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wielokrotnie wskazywaliśmy potrzebę wprowadzenia do naszego porządku prawnego tej instytucji. Uważamy jednak, że powinna ona przysługiwać wszystkim przedsiębiorcom – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP. – W niektórych przypadkach trzeba bowiem zatrudniać pracowników także w okresie zawieszenia działalności – by utrzymać przedsiębiorstwo w należytym stanie. Trzeba choćby konserwować maszyny czy chronić obiekty. – dodaje ekspert KPP

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości