Wiadomości

Zmowa na rynku budowlanym

Opublikowany: lip 11, 12:39

Karę o wysokości ponad 600 tysięcy złotych nałożył Prezes UOKiK na inicjatora nielegalnego porozumienia na rynku budowlanym. Bezprawna praktyka trwała kilka miesięcy

Postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte w grudniu 2006 roku. W jego toku Prezes Urzędu stwierdził, że nielegalne porozumienie zawarła spółka Röben Ceramika Budowlana z dwudziestoma przedsiębiorcami sprzedającymi materiały budowlane.

Jak ustalił UOKiK, inicjatorem zakazanego prawem porozumienia był producent dachówek ceramicznych Röben. Z materiałów zgromadzonych w postępowaniu wynika, że spółka ustaliła z dwudziestoma odbiorcami hurtowymi warunki promocji na dachówkę Röben miedziana. W zamian za sprzedaż produktu w określonej cenie – 27,49 zł za m2 – dystrybutorzy otrzymywali rabat do 40 proc. Promocja miała obowiązywać od lipca do końca września 2005 roku lub do wyczerpania zapasów. Jednocześnie spółka w przesłanej propozycji zwróciła się do hurtowników o akceptację warunków w niej zawartych. Brak zgody na udział w promocji lub sprzedaż w innej niż ustalona cenie mógł skutkować wstrzymaniem dostawy.

Zdaniem Prezesa UOKiK zawarte porozumienie w rzeczywistości oznaczało ustalenie sztywnej ceny detalicznej dachówki. W rzeczywistości koszty zawartego niezgodnie z prawem porozumienia ponieśli wszyscy uczestnicy rynku. Sprzedawcy zostali pozbawieni zdolności do kształtowania cen sprzedawanych produktów, a konsumenci wyboru najtańszego produktu.

Za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą sankcje finansowe – sięgające 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Na inicjatora niedozwolonego porozumienia – spółkę Röben – Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości 622 tys. zł. Jednocześnie organ antymonopolowy po przeanalizowaniu materiału dowodowego odstąpił od ukarania dystrybutorów.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poniżej lista uczestników porozumienia:

Centrum Klinkieru i Ceramiki ANDBUD z Krakowa,
BIS z Rzeszowa,
Przedsiębiorstwo Ceramiczne BIEGONICE SKŁADY z Nowego Sącza,
Budowlane Centrum Dystrybucji z Zielonej Góry,
Budman Ceramika Budowlana z Gliwic,
Przedsiębiorstwo Handlowe CEGPOL z Bydgoszczy,
Przedsiębiorstwo Handlowo–Usługowe FAL–BUD z Olsztyna,
Melle Polska z Krakowa,
MADACH z Zielonej Góry,
Polmarket z Reńskiej Wsi,
Firma Podwyszyński z Krakowa,
Saint–Gobain Dystrybucja Budowlana z Wrocławia,
WA.SZ. DACH Hurtownia Pokryć Dachowych z Poznania,
Materiały Budowlane Wesołek z Chociczy Wlkp.,
Materiały Budowlane Stępińska z Wrocławia,
BARTYLA Materiały Budowlane i Pokrycia Dachowe z Chudoby,
Zakład Remontowo–Budowlany BLACH-DEK z Wolsztyna,
Przedsiębiorstwo Handlowo–Budowlane TYLIŃSKI z Leszna,
Centrum Klinkieru Krzysztof Sklorz z Katowic,
TINA z Gniezna.

Źródło:www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości