Wiadomości

Zmiany w zasadach przyznawania pomocy materialnej dla studentów

Opublikowany: wrz 28, 13:32

W dniu 6 lipca 2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 109, poz. 747), która zmieniła niektóre przepisy mające wpływ na ustalanie miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o świadczenia socjalne.

Najważniejsze zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych:

  • art. 3 pkt 1 lit. c – tiret trzynaste – uwzględniono, iż dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne,
  • art. 3 pkt 7 – dokonano zmiany w definicji „instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie” – wg nowego przepisu oznacza to dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie,
  • art. 3 pkt 23 i 24 – z definicji dochodu utraconego i uzyskanego wykreślono odpowiednio: nieotrzymywanie i uzyskanie części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych.

W ustawie o podatku rolnym zmieniono art. 18 – zgodnie z jego nowym brzmieniem Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ma obowiązek ogłosić wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego nie później niż do dnia 23 września każdego roku (dotychczas termin ten upływał 30 października).

Źródło: www.nauka.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości