Wiadomości

Zmiany w ustawie o VAT nie spełniają oczekiwań przedsiębiorców.

Opublikowany: mar 11, 14:57

Krajowa Izba Gospodarcza z zaniepokojeniem przyjęła oczekiwany od wielu miesięcy rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku o towarów i usług. Przedstawiona nowelizacja nie spełnia wielu oczekiwań przedsiębiorców. Dla ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej dużym zaskoczeniem był fakt istnienia dwóch nowelizacji ustawy o podatku VAT – propozycji rządowej oraz poselskiego projektu autorstwa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Dla ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej dużym zaskoczeniem był fakt istnienia dwóch nowelizacji ustawy o podatku VAT – propozycji rządowej oraz poselskiego projektu autorstwa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej mają uwagi odnośnie zaproponowanych zasad skrócenia zwrotu VAT UE. Projekt zakłada 60 dniowy termin zwrotu podatku VAT z możliwością zwrotu po 25 dniach w przypadku zabezpieczenia. Dla podatnika działającego krócej niż rok terminy te wynoszą odpowiednio 180 i 60 dni. Rzecznik UTS uznał wydłużenie terminu zwrotu VAT dla nowych podatników VAT UE lub jego skrócenie po zastosowaniu zabezpieczenia majątkowego za naruszające przepisy wspólnotowe. Proponowane zmiany przepisów nie rozwiązują w pełni tej sytuacji, choć z pewnością skracają znacznie termin zwrotu podatku.

„Główną zasadą podatku VAT, wynikającą z uregulowań unijnych powinna być jego neutralność dla biznesu. Badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą pokazały, że przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują gruntownych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług” – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji nie zawiera wielu pozytywnych rozwiązań, które znalazły się w zgłoszonej w poprzedniej kadencji przez Rząd „dużej” nowelizacji ustawy o podatku VAT. Wystarczy w tym miejscu wymienić projekt wprowadzenia tzw. „ryczałtu VAT” dla najmniejszych firm, który stanowiłby znaczne ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Co niezwykle istotne poselski projekt nowelizacji ustawy autorstwa Klubu PO wprowadza ryczałt VAT w wysokości 300 zł dla firm, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro.

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej uznali za błędny zapis projektu nowelizacji, na podstawie którego zostanie zlikwidowane zwolnienie dla sprzedaży towarów używanych, czyli np. pojazdów samochodowych użytkowanych przez podatnika co najmniej przez pół roku. Sprzedaż tych pojazdów będzie opodatkowana, choćby nawet nastąpiła po pół roku ich eksploatacji, ponieważ nowelizacja zakłada rezygnację z definicji towarów używanych oraz zwolnienia od podatku VAT ich sprzedaży.

Od początku obowiązywania przepisów ustawy o VAT obejmowano zakazem (lub ograniczeniom) uprawnienia podatników do odliczania podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych do określonej kategorii samochodów. Przy określaniu tych ograniczeń, na przestrzeni wielu lat, odwoływano się do różnych definicji pojazdów ciężarowych i osobowych. Obecnie, zgodnie z ustawą o VAT nie ma możliwości odliczenia VAT przy zakupie paliw do samochodów osobowych. Ograniczenie to ma zastosowanie do samochodów osobowych, co do których przysługuje limitowane odliczenie (a więc pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, których zakup uprawnia do odliczenia 60 proc. VAT). Dalsze utrzymywanie tej zasady, ograniczającej możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych zużywanych w samochodach osobowych i innych nie spełniających ustalonych kryteriów technicznych, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to także nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów funkcjonowania firmy. Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów od rodzaju samochodu wykorzystywanego w przedsiębiorstwie.

Z punktu widzenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej za nieracjonalne należy także uznać ograniczenie odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu osobowego do 60% kwoty podatku VAT naliczonego, ale nie więcej niż 6.000 zł

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej są za zniesieniem 30 % sankcji VAT nakładanej w przypadku niewłaściwego uregulowania przez podatników zobowiązania VAT. Przepis ten budził poważne wątpliwości co do jego zgodności z prawem unijnym. Równie pozytywne zostało ocenione zastąpienie kaucji – wymaganej przy zwrocie VAT – zabezpieczeniem odpowiadającym kwocie zwracanego podatku (gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, poręczenie bankowe, weksel z poręczeniem wekslowym banku, czek potwierdzony przez krajowy bank wystawcy czeku, papiery wartościowe, depozyt w gotówce).

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej oczekują, aby rządowy projekt nowelizacji, podobnie jak to ma miejsce w poselskim projekcie nowelizacji ustawy autorstwa PO, umożliwił odliczenie podatku VAT w ciągu jednego roku od momentu otrzymania faktury,
w różnych okresach rozrachunkowych oraz zwiększył w definicji „małego podatnika” kwotę dopuszczalnej wartości sprzedaży z 800 tys. do 1,2 mln. euro. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze, niż proponowane w rządowym projekcie nowelizacji wprowadzanie możliwości składania deklaracji kwartalnych przez wszystkich podatników, a nie jak obecnie tylko przez „małych podatników”.

Źródło: www.kig.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości