Wiadomości

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach

Opublikowany: lip 18, 05:05

Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 maja 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została opublikowana w Dz. U. z dnia 5 lipca 2007 r. Nr 120, poz. 818.

Niniejsza ustawa w art. 18 stwarza możliwość zalegalizowania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcom przebywającym na tym terytorium nielegalnie.

Z abolicji może skorzystać cudzoziemiec, który łącznie spełnia następujące warunki:

1. przebywa na terytorium RP nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 1997 r.,
2. w dniu wejścia w życie ustawy jego pobyt na terytorium RP jest nielegalny,
3. złoży wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy,
4. wskaże lokal mieszkalny, w którym zamierza przebywać i przedstawi tytuł prawny do jego zajmowania,
5. posiada przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę na terytorium RP albo pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia lub powierzenia mu wykonywania innej pracy zarobkowej, lub pełnienia funkcji w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest wymagane, lub posiada dochody lub mienie wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu w tym kosztów leczenia, bez potrzeby korzystania ze wsparcia materialnego ze środków pomocy społecznej przez okres 1 roku.

Pobyt cudzoziemca na terytorium RP jest nieprzerwany, jeżeli co najmniej od 1 stycznia 1997 r. cudzoziemiec nie opuścił terytorium RP. Jeżeli zaś w tym okresie nastąpiły jakiekolwiek przerwy w pobycie cudzoziemca na terytorium RP, żadna z tych przerw nie może być dłuższa niż 6 miesięcy i łącznie wszystkie te przerwy nie mogą przekroczyć 10 miesięcy.

Abolicja dotyczy tylko tych cudzoziemców, którzy nie złożyli wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na podstawie unormowań abolicyjnych wprowadzonych w 2003 r.

W przypadku, gdy cudzoziemiec będzie spełniał ww. warunki, wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca udzieli zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na okres 1 roku, o ile nie spowoduje to zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo bezpieczeństwa i porządku publicznego, albo obciążenia dla budżetu państwa lub nie naruszy interesu Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie w dniu 20 lipca 2007 r.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości