Wiadomości

Zmiany w szkolnictwie artystycznym I i II stopnia

Opublikowany: sty 31, 13:21

Każda próba zmiany systemu kształcenia jest wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dotyczy tak wyjątkowej edukacji jaką jest edukacja artystyczna – jesteśmy tego świadomi i dlatego liczymy na Państwa pomoc, opinie i uwagi w procesie wypracowywania nowych rozwiązań.

Proponowane przez nas zmiany dotyczą szkolnictwa artystycznego I i II stopnia i koncentrują się na trzech kwestiach: rozwijaniu gry zespołowej i pracy w zespole (przy zachowaniu szczególnej troski o najzdolniejszych uczniów), lepszej korelacji treści przedmiotów oraz większej autonomii w zarządzaniu dla dyrektorów szkół. Wokół tych założeń zostały przygotowane w konsultacji z ekspertami i przedstawicielami środowisk szkolnictwa artystycznego propozycje zmian. Co szczególne ważne, nie prezentujemy skończonych projektów, a jedynie ich koncepcje – mogą więc, w zależności od Państwa propozycji, ulegać modyfikacjom.
Proponowane zmiany mają charakter ewolucji (a nie rewolucji) istniejącego systemu, służą jego dostosowaniu do aktualnych potrzeb oraz wyzwań przyszłości, a nie negacji tego, co zostało wcześniej wypracowane. Co więcej, niektóre z proponowanych rozwiązań już teraz są z sukcesem realizowane przez szkoły. Warto wykorzystać te dobre praktyki.

Za koniecznością wprowadzenia zmian przemawia kilka zasadniczych czynników wśród nich m.in.: dynamicznie zmieniające się wyzwania rynku pracy, niepokojące tendencje demograficzne, obniżenie wieku realizacji obowiązku szkolnego czy wreszcie rozwój nowych technologii. Musimy mieć świadomość, że jeśli nie podejmiemy dyskusji i nie wprowadzimy żadnych zmian, obniżymy szanse na zawodowy rozwój absolwentów szkół i uczelni artystycznych. Ważną przesłanką do przeprowadzenia zmian jest także zobowiązanie ustawowe wprowadzenia w szkolnictwie artystycznym od 2014 roku kategoryzacji, która zobowiązuje m.in. do opisania efektów kształcenia w szkołach artystycznych w kategoriach wiedzy, umiejętności i kompetencji (analogicznie jak w Krajowej Ramie Kwalifikacji).

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości