Wiadomości

Zmiany w SIS (System Informacyjny Schengen) i VIS (Wizowy System Informacyjny)

Opublikowany: paź 22, 08:39

Proponowane zmiany doprecyzowują zakres stosowania przepisów o SIS (System Informacyjny Schengen) i VIS (Wizowy System Informacyjny) po roku ich obowiązywania. Dostosowują też przepisy krajowe do prawa unijnego tak, aby odpowiadały w większym stopniu założeniom i celom aktów wspólnotowych odnoszących się do VIS i SIS II (System Informacyjny Schengen drugiej generacji). Nowe rozwiązania stwarzają podstawy prawne, które zapewnią uprawnionym instytucjom dostęp do SIS

Zasadnicza zmiana polega na rozszerzeniu listy instytucji uprawnionych do bezpośredniego dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), co umożliwi im dokonywanie wpisów danych do SIS i wgląd do danych SIS. Zaproponowano następujące rozwiązania:

  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne – mają dokonywać wpisów danych dotyczących m.in. osób lub pojazdów, statków wodnych, statków powietrznych i kontenerów.
  • Żandarmeria Wojskowa, minister spraw wewnętrznych, dyrektorzy urzędów morskich, wskazane urzędy skarbowe – uzyskują prawo wpisywania danych dotyczących np. przedmiotów podlegających zatrzymaniu jako dowód w postępowaniu karnym lub karno-skarbowym.
  • Wskazane urzędy skarbowe – mają wgląd do danych SIS, np. dotyczących świadków wezwanych do stawienia się przed sądem lub prokuratorem w związku z postępowaniem karnym lub karno-skarbowym.
  • Służba Wywiadu Wojskowego – zyskuje prawo wglądu do danych SIS dotyczących cudzoziemców, którym odmówiono prawa wjazdu do krajów UE.
  • Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu – mają zapewniony wgląd do danych SIS dotyczących osób lub pojazdów, statków wodnych, statków powietrznych i kontenerów.

  • Dyrektorzy urzędów morskich, minister spraw wewnętrznych, wskazane urzędy skarbowe – mają mieć zapewniony wgląd do danych SIS dotyczących m.in. przedmiotów podlegających zatrzymaniu, które będzie można wykorzystać jako dowód w postępowaniu karnym lub karno-skarbowym.

Kolejna istotna zmiana dotyczy nałożenia nowych obowiązków na instytucje, które mają bezpośredni dostęp do KSI. W związku z tym:

  • Straż Graniczna, konsulowie, wojewodowie, minister spraw zagranicznych, szef urzędu do spraw cudzoziemców lub policja – zostają zobowiązani do powiadamiania państw członkowskich o konieczności uaktualnienia, uzupełnienia lub wykasowania wpisów danych VIS dokonanych przez te państwa.
  • Konsulowie i wojewodowie – zostają zobowiązani do powiadamiania państw członkowskich o nadaniu obywatelstwa polskiego osobie ubiegającej się o wizę w danym państwie lub państwach członkowskich.

Przyjęcie tych rozwiązań umożliwi skuteczniejsze ściganie przestępstw i zapobiegnie powstawaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.

Xródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości