Wiadomości

Zmiany w przepisach dotyczących touroperatorów

Opublikowany: maj 23, 13:01

Ministerstwo Finansów informuje, że od 14 maja 2013 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania pozwoli lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży.

Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.: wprowadzenia wyższych kwotowych minimalnych wysokości sum gwarancji bankowej (ubezpieczeniowej) i sum gwarancyjnych w umowie ubezpieczenia oraz utrzymania wysokości stawek procentowych zabezpieczeń na obecnie obowiązującym poziomie (np. wcześniej było 20% przychodu, nie mniej niż 67 000 euro, a obecnie jest 20% przychodu, nie mniej niż 250 000 euro – umowy gwarancji lub ubezpieczenia nie będą mogły być zawierane na wysokości niższe od tych kwot).

Wyższa suma gwarancji zwiększy możliwości ubezpieczyciela, który w przypadku upadłości biura podróży będzie mógł zabezpieczyć interesy podróżnych na miejscu i zorganizować powrót do kraju, nie narażając podróżnych na dodatkowe koszty.

Przepisy nowych rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zabezpieczeń finansowych biur podróży nie zawierają sankcji za nieprzestrzeganie określonych obowiązków ( delegacja ustawowa zawarta w ustawie o usługach turystycznych nie przewiduje możliwości określenia takich sankcji w aktach wykonawczych). Konsekwencje dotyczące braku wymaganych zabezpieczeń zawarte są w ustawie o usługach turystycznych.

Zmiana rozporządzeń MF wynika z niewypłacalności biur podróży mających miejsce w 2012 r., nie zaś z faktu, że dotychczasowe przepisy były niezgodne z art. 7 dyrektywy nr 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości