Wiadomości

Zmiany w przepisach dotyczących podsłuchów

Opublikowany: gru 22, 08:14

- Jedni przygotowane przez nas regulacje nazywają rewolucją, inni – koniecznością – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Krzysztof Kwiatkowski.

W trakcie spotkania z dziennikarzami zaprezentował przygotowany w Departamencie Legislacyjno – Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuraturze Krajowej projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Wypracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycje regulują, precyzują oraz uczytelniają przepisy dotyczące stosowania kontroli operacyjnej, czyli podsłuchów.

- Wprowadzamy rozwiązanie, którego zwolennikiem byłem od początku – zobowiązujemy Prokuratora Generalnego do corocznej jawnej informacji o liczbie podsłuchów, o które wnosiła Policja i inne służby specjalne oraz liczbie odmów sądowych i prokuratorskich na zastosowanie tych czynności – dodał Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Główne cele zaprojektowanych zmian to m.in.: zaostrzenie kryteriów instalowania podsłuchów poprzez eliminację nieostrych przesłanek stosowania kontroli operacyjnej, zapewnienie merytorycznej i efektywnej kontroli sądu i prokuratora nad czynnościami operacyjnymi organów ścigania poprzez obowiązkowe dołączanie do wniosku materiałów operacyjnych uzasadniających ten wniosek. Ponadto, wprowadzamy zasadę, iż decyzje o zniszczeniu materiału kontroli operacyjnej podejmować będzie niezawisły sąd, zawsze – nawet wtedy gdy nie jest prowadzone postępowanie karne w oparciu o te materiały. Oznacza to, że w odróżnieniu od obecnej sytuacji, o zniszczeniu materiałów nie będą decydowali szefowie służb.

Dzięki projektowanym zmianom wyeliminowana zostanie możliwość wykorzystywania dowodnego materiałów z podsłuchów we wszelkich innych postępowaniach (cywilnych, administracyjnych, rodzinnych) poza postępowaniem karnym o najgroźniejsze przestępstwa wymienione w ustawie o Policji. – Przygotowane przez nas zmiany jako pierwszy poznał Premier Donald Tusk. Nasze propozycje spotkały się z jego pełną akceptacją – powiedział Minister.

W dzisiejszej konferencji udział brali także: Prokurator Krajowy Edward Zalewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Zbigniew Wrona oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Legislacyjno – Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości – Grażyna Stanek.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości