Wiadomości

Zmiany w elektronicznej komunikacji z administracją ułatwią obywatelom załatwianie spraw urzędowych

Opublikowany: sie 19, 12:08

Od 11 sierpnia obowiązywać będą nowe zasady funkcjonowania Elektronicznych Skrzynek Podawczych (dostępnych na platformie ePUAP i stronach internetowych instytucji ), które zwiększą liczbę spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną, a także ułatwią obywatelom korzystanie z tej drogi komunikacji z urzędem. Usprawnienie systemu ESP to jeden z bardzo ważnych elementów postępu w informatyzacji państwa.

Celem zmiany jest, aby jak najwięcej obywateli (oraz urzędników) korzystało z komunikacji za pomocą Internetu. Coraz częściej zapytania, wnioski, podania kierowane są do instytucji publicznych drogą elektroniczną. Chodzi o to, żeby w tej samej formie (a co za tym idzie – szybciej niż droga tradycyjną) udzielać obywatelowi odpowiedzi i załatwiać zgłaszane sprawy.

Aby realnie ulepszyć funkcjonowanie e-urzędów wprowadzony został jednolity standard walidacji (sprawdzania pod względem poprawności formatu) oraz prezentacji dokumentów generowanych w ESP. Dzięki temu pisma wysyłane przez obywateli będą od razu sprawdzane pod kątem poprawnego formatowania np. daty, adresu i od razu autor będzie mógł je poprawić lub zrobi to za niego automatycznie system. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której pismo wraca do obywatela nierozpatrzone z uwagi na błędy formalne.

Aby wszystkie zobligowane do posiadania ESP podmioty mogły w łatwy sposób zainstalować lub dostosować obsługiwane skrzynki podawcze, Standard Elektronicznej Skrzynki Podawczej został opublikowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji na elektronicznej platformie usług administracji publicznej ePUAP i jest dostępny.

Korzystną zmianą jest też wprowadzenie w e-korespondencji zasady dwóch awiz (zawiadomień), które obowiązuje od 11 maja 2014. Jeśli obywatel wybierze drogę elektroniczną, to dostanie zawiadomienie, że odpowiedź czeka w elektronicznej skrzynce podawczej urzędu. Jeśli jej nie odbierze, nie trzeba będzie jej wysyłać tradycyjną pocztą . Obywatel otrzyma powtórne elektroniczne zawiadomienie. Po upływie 14 dni od wysłania pierwszego zawiadomienia przesyłka będzie uznawana za doręczoną (jest to analogiczne rozwiązanie do już obowiązującego przy tradycyjnej – papierowej korespondencji), a obywatel będzie mógł się z nią zapoznać nawet po tym terminie (co nie jest możliwe w przypadku papierowej korespondencji awizowanej przez pocztę).

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości