Wiadomości

Zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

Opublikowany: sie 28, 08:16

Od 1 września 2009 r. osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.

Prawo do dobrowolnej kontynuacji podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przysługuje osobom, które nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń oraz 1) były objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. pracownicy po ustaniu stosunku pracy), lub 2) są obywatelami Polski, którzy podlegali dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym w okresie wykonywania pracy za granicą w podmiotach zagranicznych lub na terytorium Polski w podmiotach zagranicznych nieposiadających w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.

Do 31.08.2009 r. dla objęcia tymi ubezpieczeniami konieczne było złożenie wniosku w terminie 30 dni od daty ustania ubezpieczeń. Od 1 września 2009 r. nie będzie w powyższym zakresie żadnych ograniczeń czasowych, a co za tym idzie, osoba, która wyrazi wolę kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będzie mogła złożyć wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w dowolnym terminie.

Wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZUA – szczegółowe zasady omówiono w poradniku “Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym”, zamieszczonym na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota najniższego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2009 r. wynosi 1276 zł.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości