Wiadomości

Zmiana ustawy - Prawo o notariacie

Opublikowany: mar 13, 11:00

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada usprawnienie postępowań spadkowych o charakterze niespornym poprzez powierzenie notariuszom niektórych czynności należących do tej pory wyłącznie do sądu.

Nowe prawo przyznaje spadkobiercom możliwość wyboru drogi załatwienia sprawy spadkowej. Będą oni mogli udać się do sądu albo zwrócić się do notariusza o wydanie dokumentu potwierdzającego nabycie spadku.

Warunkiem wystawienia przez notariusza tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia będzie obecność wszystkich osób, które mogą być potencjalnymi spadkobiercami, zarówno ustawowymi, jak i testamentowymi. Najważniejszym czynnikiem jest w tym wypadku jednomyślność zainteresowanych spadkiem. Powinna ona obejmować wszystkie elementy składające się na poświadczenie, a więc: ustalony krąg spadkobierców uprawnionych do dziedziczenia, tytuł dziedziczenia oraz wysokość udziałów przypadających zainteresowanym. W przypadku porozumienia spadkobiercy podpisują protokół oraz sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. Wystąpienie jakichkolwiek nieporozumień będzie oznaczać, że sprawa spadkowa ma charakter sporny i powinna być rozpatrzona w tradycyjnym postępowaniu sądowym.

Przed notariuszem trzeba będzie złożyć zgodny wniosek o wydanie poświadczenia oraz podpisać akt dziedziczenia. Przewidziano, że sporządzenie aktu poświadczenia i opłata za sporządzenie protokołu dziedziczenia wyniosą po 50 zł. Poświadczenia będą rejestrowane w systemie informatycznym prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną.

Notariusze, oprócz prawa do notarialnego poświadczenia dziedziczenia, będą mogli również dokonywać otwarcia i ogłoszenia testamentu, sporządzać zaświadczenia dotyczące wykonawcy ostatniej woli. Nie będą natomiast mogli wydawać dokumentów dotyczących testamentów szczególnych, takich jak testament ustny czy wojskowy. Te bowiem kategorie wymagają przeprowadzenia postępowania dowodowego, czyli przesłuchania świadków testamentu oraz oceny wiarygodności złożonych przez nich zeznań.

Wprowadzenie, wzorem niektórych państw europejskich, pozasądowego poświadczenia praw do spadku jako alternatywy do tradycyjnej drogi sądowej przyczyni się do łatwiejszego rozwiązania spraw spadkowych, ponieważ notariusz jest praktycznie w każdej miejscowości. Ponadto ta procedura, jako szybsza i mniej sformalizowana, daje zainteresowanym osobom prawo wyboru lepszego dla nich sposobu załatwienia sprawy.

Projekt nowelizacji rozszerza również kompetencje referendarzy sądowych. Będą oni mogli prowadzić niektóre czynności sądowe w postępowaniu spadkowym, np. ustanowienie kuratora spadku czy sporządzenie spisu inwentarza.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości