Wiadomości

Zmiana ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie.

Opublikowany: cze 12, 06:37

Rada Ministrów przyjęła i rekomendował Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy – Prawo o notariacie, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

W projekcie przedstawiono nowy spis osób, które będą mogły uzyskać wpis na listę adwokatów lub radców prawnych bez konieczności zdawania egzaminu zawodowego i odbywania aplikacji. Chodzi o osoby, które legitymują się wysokim poziomem wiedzy w naukach prawnych oraz mają praktykę zawodową w innych zawodach prawniczych. Dotyczy to np. doktorów nauk prawnych, którzy przez półtora roku zdobywali doświadczenie zawodowe pracując w kancelariach radcowskich, adwokackich, spółkach cywilnych, jawnych, partnerskich i komandytowych.

Projekt nowelizacji ustawy zmienia przede wszystkim te przepisy, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją.

Zmiana przepisów na nowo określa poza aplikacyjną drogę do zawodu adwokata lub radcy prawnego. Prawo do zdawania egzaminu adwokackiego lub radcowskiego, bez obowiązku odbywania aplikacji, będą miały osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez co najmniej 6 lat wykonywały czynności wymagające wiedzy prawnej bezpośrednio związane udzieleniem pomocy prawnej w kancelarii adwokackiej, zespole radcowskim, spółce cywilnej. Uprawnienia do zdawania egzaminu adwokackiego i radcowskiego będą miały również osoby, które po 1 stycznia 1991 r. zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny. Do tej grupy włączono również tych, którzy po ukończeniu studiów prawniczych przez 6 lat, jednak nie dłużej niż 10 przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu, byli zatrudnieni w administracji publicznej.

Skrócono również terminy związane z rozpatrywaniem wniosku o wpis na listę aplikantów adwokackich i sędziowskich. Określono, że aplikacja ta będzie zaczynała się zawsze 15 października, a czas jej trwania ma wynieść trzy lata i sześć miesięcy. Wprowadzono jednocześnie nową nazwę egzaminu na aplikację – egzamin wstępny. Kandydaci będą rozwiązywać ten sam test. Konsekwencją tego rozwiązania jest zmiana przepisu dotyczącego zespołu układającego pytania na ten egzamin. Zostanie powołany jeden zespół, składający się, poza przedstawicielami ministra sprawiedliwości, z reprezentantów Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych. W zestawie egzaminacyjnym nie będzie zagadnień z prawa finansowego, europejskiego i etyki zawodowej. Nie później niż 90 dni przez terminem egzaminu wstępnego, przewodniczący zespołu testowego podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ustalony przez zespół testowy i zatwierdzony przez ministra sprawiedliwości wykaz tytułów aktów prawnych, według stanu prawnego obowiązującego w dniu ogłoszenia, stanowiących podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny.

Podczas egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską kandydat będzie musiał rozwiązać test składający się ze 150 pytań, a nie jak dotychczas 250. Zaliczy go osoba, która uzyska z testu co najmniej 90 punktów (60 proc. poprawnych odpowiedzi). Jednocześnie zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego będą mogły złożyć osoby, które w dniu, w którym upływa termin składania dokumentów, nie przystąpiły jeszcze do egzaminu magisterskiego. Przepis ten spełnia postulat studentów prawa. W przypadku zakwestionowania wyniku egzaminu wstępnego przez kandydata, w pierwszej kolejności zostanie zbadane, czy prawidłowo policzono uzyskane przez niego punkty. Dopiero potem kandydat będzie mógł się odwołać do ministra sprawiedliwości.

Z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego wiążą się także zmiany dotyczące egzaminów zawodowych kończących aplikację adwokacką lub radcowską. Dotyczy to w szczególności nowych zasad tworzenia zespołów, które będą opracowywać zadania, zestawy kazusów i pytań na te egzaminy. Zgodnie z projektem nowelizacji, zespół będzie powoływany przez ministra sprawiedliwości i będzie składać (w równej liczbie) z osób wyznaczonych przez ministra i przedstawicieli samorządu adwokackiego lub radcowskiego.

Skrócono też procedurę wpisu na listę aplikantów adwokackich i radcowskich.

Dzięki zaproponowanym przepisom zwiększy się dostęp do zawodów prawniczych i wzrośnie konkurencyjność na rynku usług prawniczych.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości