Wiadomości

Zmiana ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

Opublikowany: maj 22, 11:45

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.

Polskie pielęgniarki, które mają licencjat z pielęgniarstwa, a chciałyby pracować jako położne, będą mogły zdobyć konieczne kwalifikacje po 18 miesiącach nauki. To jedna z ważniejszych propozycji zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej. Obecnie pielęgniarki, a także inne osoby, które chcą pracować jako położne, muszą przejść 3-letnie kształcenie zawodowe.

Doprecyzowano też procedurę uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych z krajów Unii Europejskiej, które chcą pracować w Polsce. Jeden z ważniejszych przepisów rozwiązuje problem złożenia do samorządu zawodowego niepełnej dokumentacji dotyczącej posiadanych kwalifikacji. Okręgowe izby pielęgniarek i położnych zostaną zobowiązane – w ciągu miesiąca – do powiadomienia zainteresowanych osób o konieczności jej uzupełnienia. Oznacza to, że dopiero po uzupełnieniu dokumentów samorząd będzie mógł wydać decyzję o możliwości wykonywania zawodu.

Kolejna zmiana dotyczy pielęgniarek oraz położnych z Bułgarii i Rumunii, które po wejściu tych krajów do UE chciałyby pracować w Polsce. Pielęgniarki z tych krajów będą musiały legitymować się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi wykształcenie
i doświadczenie zawodowe nabyte w ostatnich latach pracy.

Wprowadzono również przepisy określające zasady zatrudniania oraz rejestracji pielęgniarek i położnych z UE, które chciałaby pracować w naszym kraju czasowo i okazjonalnie. Osoby te powinny złożyć we właściwej okręgowej izbie pielęgniarek
i położnych dokumenty potwierdzające m.in. obywatelstwo, posiadanie dyplomu lub innego dokumentu potwierdzającego kwalifikacje do wykonywania zawodu oraz polisę ubezpieczeniową OC. Okręgowe izby pielęgniarek i położnych mają prowadzić rejestry obywateli państw członkowskich UE, wykonujących swój zawód na terenie podlegającym tej izbie.

Projekt nowelizacji dostosuje prawo krajowe do wspólnotowego.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości