Wiadomości

Zmiana ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Opublikowany: lip 24, 13:03

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedłożony przez ministra zdrowia.

W Polsce będzie mogło pracować więcej stomatologów i lekarzy, w tym specjalistów pochodzących z Unii Europejskiej. Będzie to możliwe dzięki uproszczeniu procedur uznawania przez Polskę ich kwalifikacji zawodowych, co zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy.

Zgodnie z projektem, okręgowe rady lekarskie będą uznawać kwalifikacje zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów – obywateli państw UE – na podstawie dyplomów uzyskanych w ich krajach. Obywatele UE, którzy legitymują się dyplomem uzyskanym w państwie nie należącym do Wspólnoty, będą musieli udowodnić przed okręgową radą lekarską, że przez co najmniej 3 lata pracowali w jednym z krajów unijnych. Jeśli nie będą mieli dokumentacji potwierdzającej 3-letni okres zatrudnienia w państwie UE, to będą mogli zwrócić się do ministra zdrowia o uznanie ich kwalifikacji zawodowych.

Lekarski Egzamin Państwowy (LEP) oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy (LDEP) obcokrajowiec będzie mógł zdawać w języku angielskim lub polskim. Do tej pory egzaminy przeprowadzano wyłącznie w języku polskim. Zaproponowano, aby minister zdrowia określał liczbę miejsc szkoleniowych umożliwiających zdobycie specjalizacji lekarskich oraz wynagrodzenie lekarza odbywającego specjalizację w ramach rezydentury. Lekarze z państw unijnych będą odbywać specjalizację na takich samych zasadach jak Polacy.

Projekt porządkuje także przepisy dotyczące dokumentacji medycznej pacjentów. Jeśli lekarz przestanie wykonywać zawód, np. przejdzie na emeryturę, to będzie musiał wydać pacjentowi lub osobie przez niego upoważnionej oryginały dokumentacji medycznej, a nie kopie. W przypadku śmierci lekarza całą dokumentację medyczną przejmie okręgowa izba lekarska, która będzie ją wydawać zainteresowanym pacjentom.

W projekcie zaproponowano również przepisy ułatwiające rozpoczynanie prywatnej praktyki przez stomatologów. Do tej pory dentyści mogli pracować jedynie w gabinetach. W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby mogli leczyć pacjentów w ich domach.

Projekt nowelizacji dostosowuje polskie prawo do wspólnotowego.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości