Wiadomości

Zmiana ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności

Opublikowany: lip 31, 12:29

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Propozycja rządu zmierza do tego, aby więcej podmiotów mogło uzyskać status przywięziennego zakładu pracy, dzięki czemu zwiększy się zatrudnienie osób pozbawionych wolności.

Projekt nowelizacji przewiduje, że zakłady przywięzienne będą funkcjonować jako przedsiębiorstwa państwowe albo gospodarstwa pomocnicze. Status przywięziennego zakładu pracy, który będzie nadawał minister sprawiedliwości, może uzyskać również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna albo działający w Polsce oddział spółki, która w państwach członkowskich UE lub państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Minister sprawiedliwości będzie miał uprawnienia do wykonywania i przeprowadzania kontroli w tych zakładach.

Zachętą dla przedsiębiorców chcących ubiegać się o przyznanie statusu przywięziennego zakładu pracy ma być zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych. Będzie ono przysługiwało jednak tylko w części, od której co najmniej 25 proc. równowartości należnego podatku dochodowego zostanie przekazane na Fundusz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Otrzymane środki Fundusz będzie przeznaczał m.in. na tworzenie miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności. Przedsiębiorca decydujący się na działalność gospodarczą przy zakładzie karnym będzie musiał zatrudnić co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Podwyższono równocześnie minimalny udział zatrudnienia skazanych w zatrudnieniu ogółem z 20 do 35 proc.

Zatrudnianie osób skazanych jest jednym z podstawowych elementów programu zapobiegania i zwalczania przestępczości, ponieważ aktywność zawodowa daje przede wszystkim szansę na readaptację społeczną. Ponadto umożliwia zdobycie odpowiednich kwalifikacji, ułatwiając późniejsze zatrudnienie.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości