Wiadomości

Zmiana ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Opublikowany: lip 31, 12:25

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, przedłożony przez ministra finansów.

Usprawnienie postępowania egzekucyjnego, zwiększenie skuteczności ściągania danin publicznych oraz wprowadzenie jasnych zasad odpowiedzialności w stosunku do wszystkich uczestników procesu egzekucyjnego zakłada projekt nowelizacji przygotowany przez rząd.

Nowe przepisy mają uprościć m.in. procedurę doręczania pism. Wprowadzono np. zasadę, że w przypadku braku możliwości doręczenia, wierzyciel lub organ egzekucyjny będzie mógł opublikować w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, publiczne wezwanie do odebrania pisma – dwukrotnie w odstępie co najmniej 7 dni. Doręczenie będzie uważane za dokonane po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia drugiego wezwania.

Projekt nowelizacji usprawnia także prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego małżonków. Podstawą do prowadzenia egzekucji będzie tytuł wykonawczy wystawiony na zobowiązanego. Jednocześnie, w przypadku wątpliwości co do egzekucji, małżonek osoby zobowiązanej będzie mógł w ciągu 14 dni złożyć sprzeciw organowi egzekucyjnemu oraz skargę do sądu administracyjnego.

Przepisy zawierają korzystną dla zobowiązanych zmianę daty, od której liczy się 14-dniowy termin do wniesienia skargi na czynność egzekucyjną. Przyjęto, że początkiem biegu tego terminu nie będzie dzień dokonania czynności, lecz dzień powiadomienia danej strony. Wyeliminuje to sytuacje, w których 14-dniowy termin na wniesienie skargi upływał przed dniem powiadomienia o egzekucji. W projekcie określono również maksymalny, 3-miesięczny okres zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Zapobiegnie to przedłużaniu się egzekucji. Po wyznaczonym terminie następowałoby umorzenie całego postępowania.

Proponowane rozwiązania ograniczają ponadto kompetencje Ministerstwa Finansów, jeśli chodzi o postępowanie egzekucyjne należności pieniężnych. Resort będzie sprawował wyłącznie zwierzchni nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy przez wierzycieli i organy egzekucyjne. Wprowadzono również jednoznaczny zakres uprawnień dla naczelników urzędów skarbowych oraz wierzycieli będących organami egzekucyjnymi. Projekt nowelizacji zakłada także, że egzekucje będzie można wstrzymać z urzędu, na każdym etapie postępowania, w przypadku gdy okaże się ona gospodarczo nieuzasadniona.

Ponadto nowe prawo zwiększa dotychczasową możliwość dokonania egzekucji z nieruchomości. Przepisy ułatwiają też współpracę między Polską a innymi krajami, jeśli chodzi o egzekucję należności pieniężnych.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości