Wiadomości

Zmiana ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

Opublikowany: lip 17, 07:09

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Przygotowana nowelizacja ustawy ma wprowadzić nowoczesny ustrój służb konserwatorskich. Zgodnie z projektem zostaną one wyłączone z administracji zespolonej i podporządkowane bezpośrednio Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnemu Konserwatorowi Zabytków. Ma to służyć ujednoliceniu w skali kraju standardów ochrony zabytków i usprawnieniu działań służb konserwatorskich, które powinny być uniezależnione od uwarunkowań lokalnych. Przygotowana ustawa jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane od lat przez konserwatorów.

Nowelizacja przewiduje rozszerzenie katalogu form ochrony zabytków poprzez zmianę przepisów dotyczących ewidencji zabytków. Zgodnie z projektem nowelizacji formą ochrony zabytków będą również ustalenia ochrony zawarte w decyzjach o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzjach o warunkach zabudowy. Dotychczas zabytki były chronione przez wpis do rejestru zabytków, gdy uznano je za pomnik historii, czy ustalono ochronę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Nowelizacja ustawy przewiduje uproszczenie procedur związanych z wywozem zabytków z terytorium Polski. W chwili obecnej, na wywóz za granicę każdego zabytku mającego więcej niż 55 lat, a w przypadku zabytku będącego obiektem techniki mającego więcej niż 25 lat, konieczne jest pozwolenie wydawane przez organ ochrony zabytków. Zmiany obowiązujących przepisów mają ograniczyć katalog zabytków na wywóz, których konieczne jest wydawanie pozwolenia przez organy konserwatorskie, tylko do szczególnie cennych i wartościowych.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości