Wiadomości

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Opublikowany: wrz 4, 08:00

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano przepisy, które usprawnią i przyspieszą procedurę dokonywania podziału nieruchomości. Jedna z ważniejszych zmian zakłada, że nie będzie można zawiesić postępowania w sprawie podziału nieruchomości. Dotychczas wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogli je zawiesić na rok, jeżeli gmina przystąpiła do sporządzenia planu miejscowego.

Zmiany w ustawie zakładają również, że podziały nieruchomości nie będą wstępnie opiniowane pod względem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu, z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przewidziano też, że wniosek o dokonanie podziału nieruchomości, wraz ze sporządzoną przez geodetę mapą podziału, składany będzie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Będą oni mieli 30 dni na rozstrzygnięcie o jego dokonaniu lub odmowie. Jeżeli w tym terminie nie dojdzie do rozstrzygnięcia, podział nastąpi z mocy prawa. Jeżeli jednak przedstawiony na mapie podział nieruchomości będzie sprzeczny z prawem, to nie zostanie przeprowadzony. Wtedy wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą mieli 7 dni na wydanie decyzji potwierdzającej dokonanie lub niedokonanie podziału z mocy prawa.

Nieterminowe orzekanie o podziale nieruchomości będzie skutkować karą 500 zł za każdy dzień zwłoki. Środki te będą stanowić dochód budżetu państwa. W przypadku podziału nieruchomości dokonanej z mocy prawa, gmina nie będzie mogła naliczyć opłaty adiacenckiej, związanej ze wzrostem jej wartości, spowodowanym tym podziałem. Takie opłaty nakładają gminy na właścicieli nieruchomości w związku ze wzrostem ich wartości spowodowanym podziałem, scaleniem lub zainwestowaniem w infrastrukturę.

Doprecyzowano również przepisy dotyczące podziałów nieruchomości dokonywanych z urzędu, przeznaczonych na przedsięwzięcia publiczne. W takim przypadku wykonywanie decyzji o podziale nieruchomości rozpocznie się po 14 dniach od dnia, w którym upłynął trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi na tę decyzję do sądu administracyjnego.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości