Wiadomości

Zmiana ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych

Opublikowany: maj 16, 07:34

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projektowana nowelizacja ustawy wpływa na zmianę organizacji i funkcjonowanie sądów orzekających – rejonowych, okręgowych i apelacyjnych – w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Postępowanie w tych sprawach będzie się toczyć na drodze administracyjno-prawnej, zostanie też uproszczone i skrócone. Nowelizacja jest elementem realizowanej przez rząd reformy wymiaru sprawiedliwości.

Sądy powszechne nie będą orzekać w sprawach przyznawania oraz zwrotu niezasadnie wypłaconej kompensaty dla ofiar niektórych przestępstw umyślnych. Ograniczone zostanie ich orzecznictwo w sprawach odnoszących się do rynku energetycznego, telekomunikacyjnego, poczty oraz transportu kolejowego. Sprawy dotyczące kompensat dla ofiar przestępstw będą przeprowadzane w postępowaniu administracyjnym przez sąd okręgowy, w którego okręgu popełniono przestępstwo. W przypadku trudności z ustaleniem miejsca przestępstwa, właściwym organem będzie prezes sądu okręgowego, w którego okręgu wszczęto postępowanie przygotowawcze lub odmówiono jego wszczęcia. Jeśli nie da się ustalić właściwości miejscowej spośród wyżej wymienionych, postępowanie będzie prowadzić prezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

Decyzje w sprawie przyznania kompensat będą wydawane w ciągu miesiąca od daty wszczęcia postępowania, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – w ciągu dwóch miesięcy. Prokurator nie będzie musiał uczestniczyć w tych postępowaniach. Osoba, której niezasadnie wypłacono kompensatę, będzie miała miesiąc na jej zwrot. Jeśli nie zwróci świadczenia w tym terminie, zostanie ono wyegzekwowane w drodze egzekucji administracyjnej, która jest bardziej skuteczna i szybsza od dotychczas obowiązującej egzekucji komorniczej.

Przewidziano kontrolę legalności niektórych decyzji dotyczących rynku energetycznego, telekomunikacyjnego i poczty oraz transportu kolejowego przez sądownictwo administracyjne, oparte na modelu kasacyjnym. Chodzi o odwołania od decyzji prezesów: Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Transportu Kolejowego. Odwołania mogą dotyczyć np. nakładania przez prezesów kar pieniężnych. Rozwiązania te umożliwią stosowanie drogi administracyjnej w trakcie całego postępowania w “sprawach regulacyjnych” i skrócą czas jego trwania.

Sprawy dotyczące zabezpieczenia społecznego, ujęte w ustawach szczególnych (renty socjalne, roszczenia między członkami otwartych funduszy emerytalnych a organami tych funduszy, ustalenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne), zostaną przeniesione do sądów rejonowych. Dotychczas rozpatrujące je sądy okręgowe będą dla tej grupy spraw instancją odwoławczą. Jednocześnie sprawy wynikające z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mają być rozpatrywane w pełnym zakresie przez sądy okręgowe jako sądy pierwszej instancji. Zmiany te mają usprawnić rozpatrywanie tej kategorii spraw, jako szczególnie istotnych społecznie.

Projekt nowelizacji zakłada rozszerzenie katalogu organizacji społecznych, które mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli i wstępować, za ich zgodą, do toczących się już postępowań. Rozwiązanie to będzie korzystne dla osób, które chcą kontynuować prowadzenie procesu, a np. przechodzą rekonwalescencję.
Nowe prawo nakazuje pozwanemu, na czas trwania procesu, natychmiastowe przekazanie środków finansowych na utrzymanie dla poszkodowanego. Będzie to dotyczyło spraw o alimenty, roszczeń o rentę z powodu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub utratę życia.
Projekt nowelizacji umożliwia także występowanie ze skargą o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania w sytuacji, gdy podstawą skargi jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aktu normatywnego, na podstawie którego zaskarżone orzeczenie zostało wydane (niezgodność z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą).

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości