Wiadomości

Zmiana polsko-maltańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Opublikowany: gru 7, 14:08

Dnia 22 listopada 2011 r. wszedł w życie Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku.

Protokół usuwa tzw. klauzulę tax sparing, która zezwalała na zaliczenie podatku należnego (w zależności od sytuacji – w Polsce bądź na Malcie), który podlegał zapłacie w Umawiającym się Państwie, jednakże został on obniżony lub zaniechany przez dane Państwo na mocy jego przepisów o zachętach podatkowych.

Dodatkowo Protokół rozszerza kategorię zysków pochodzących z eksploatacji statków morskich lub powietrznych o zyski z wynajmu takich statków użytkowanych w transporcie międzynarodowym. Oznacza to, iż takie zyski traktowane będą tak samo, jak zyski z transportu pasażerów lub towarów.

Ponadto Protokół wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko – maltańskich.

Protokół rozszerza Umowę o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.

Ponadto, Protokół dostosowuje szereg postanowień Umowy do aktualnej polskiej polityki w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości