Wiadomości

Zerowa stawka VAT na usługi portowe

Opublikowany: mar 1, 07:38

Sejm przyjął preferencyjną, zerową stawkę podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. Za jej przywróceniem opowiadał się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zdaniem wiceszefa rządu obecna, 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów.

25 lutego 2011 r. odbyło się głosowanie nad przyjęciem sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Komisja zaproponowała przyjęcie poprawki Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczącej objęcia stawka preferencyjną VAT 0 proc. usług świadczonych w polskich portach morskich.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka obecny 23 proc. podatek to dla polskich portów dodatkowa bariera w konkurowaniu o przeładunki. Część firm importowych wybiera inne, niż polskie, porty UE i tam dokonuje m.in. odpraw celnych. – Te same usługi objęte w polskich portach podstawową stawką VAT, w krajach unijnych, np. we Włoszech i Belgii, są objęte stawką preferencyjną – podkreśla wiceszef rządu.

W listopadzie 2010 r. minister gospodarki podjął próbę zmiany tego stanu rzeczy przy okazji nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przekazując swoją propozycję na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów oraz podczas posiedzenia rządu.

Rada Ministrów zdecydowała, że ta sprawa będzie wyjaśniana w toku prac sejmowych. W związku z tym poseł PSL zgłosił poprawkę do obecnie nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości