Wiadomości

Zawodowa służba wojskowa

Opublikowany: paź 2, 07:59

Zgodnie z zapisem obowiązującej ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych “żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie ulega wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej”. Służba zawodowa wymaga zdyscyplinowania, lojalności i poświęcenia. Żołnierze zawodowi pełnią służbę wojskową jako służbę stałą lub służbę kontraktową.

Służbę stałą pełnią przede wszystkim zawodowi wojskowi, którzy ukończyli odpowiednie szkoły lub uczelnie wojskowe; służbę kontraktową – żołnierze zawodowi, którzy pragną wykonywać swój zawód przez określony czas; uzyskali odpowiednie kwalifikacje w szkołach i uczelniach cywilnych, mają zawód użyteczny w siłach zbrojnych oraz odbyli stosowne przeszkolenie wojskowe. Żołnierzem zawodowym może być zarówno kobieta jak i mężczyzna. Żołnierze zawodowi – czyli kadra zawodowa sił zbrojnych – tworzą trzy korpusy: korpus oficerów zawodowych, korpus chorążych zawodowych, korpus podoficerów zawodowych.

Powołanie do służby zawodowej następuje na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do jej pełnienia; w przypadku służby stałej – na czas nieokreślony, a do służby kontraktowej – na czas trwania kontraktu. Żołnierz zawodowy może być wyznaczony w czasie pokoju, za jego zgodą – a w niektórych przypadkach bez uzyskania zgody – do pełnienia służby poza granicami kraju. Przyjęcie do służby następuje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się, a w przypadku służby kontraktowej – w drodze powołania na podstawie umowy zwanej “kontraktem”, zawartej pomiędzy osobą, która dobrowolnie zgłosiła się do tej służby, a właściwym organem wojskowym. Powołanie do służby stałej lub kontraktowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych.

Do służby kontraktowej mogą być powołani m.in.:- oficerowie rezerwy oraz absolwenci szkół wyższych niewojskowych, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe, złożyli egzamin na oficera i mają pożądane wykształcenie kierunkowe – do służby w korpusie oficerów;- chorążowie rezerwy; podoficerowie rezerwy którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową i legitymują się wykształceniem średnim o przydatnym kierunku; podoficerowie nadterminowej zasadniczej służby wojskowej z co najmniej dwunastomiesięcznym stażem w służbie nadterminowej, i wykształceniem średnim – w korpusie chorążych;- podoficerowie rezerwy, żołnierze rezerwy którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową oraz ukończyli specjalistyczne przeszkolenie wojskowe lub mają zawód przydatny w korpusie osobowym, a także żołnierze nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, którzy służbę tę odbywali przynajmniej przez 12 miesięcy – w korpusie podoficerów. Kontrakt zawierany jest na 5 lat, a z tą samą osobą może być podpisany najwyżej trzy razy. Pierwsze 12 miesięcy służby w ramach pierwszego kontraktu – jest okresem próbnym.

Żołnierz zawodowy w służbie kontraktowej może zostać – na własny wniosek – powołany do służby stałej. Żołnierzowi zawodowemu przysługują wszelkie prawa obywatelskie do udziału w życiu publicznym, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawach.

W czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej żołnierz nie może być członkiem partii politycznej (stowarzyszenia lub innej organizacji o charakterze politycznym), ani brać udziału w działalności ruchów obywatelskich i innych ugrupowań obywateli o charakterze politycznym. Nie wolno mu także brać udziału w zgromadzeniach o charakterze politycznym i prowadzić działalności politycznej. Żołnierze zawodowi nie mogą też tworzyć związków zawodowych.

Żołnierz zawodowy może kandydować: do Sejmu i Senatu, na kierownicze stanowiska państwowe obsadzane na podstawie wyboru, do samorządu terytorialnego. Może również prowadzić związaną z tym kampanię wyborczą. Na czas trwania kampanii wyborczej, żołnierz zawodowy otrzymuje urlop okolicznościowy od dnia zarejestrowania się jako kandydat; nie wolno mu w tym czasie nosić umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych. Żołnierz zawodowy korzysta z pełni praw związanych z przynależnością do kościołów i innych związków wyznaniowych. Projekt nowej ustawy o służbie żołnierzy zawodowych przewiduje m.in. wprowadzenie zasady tożsamości stopnia wojskowego posiadanego przez żołnierza ze stopniem etatowym stanowiska jakie zajmuje.

Źródło: www.wojsko-polskie.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości