Wiadomości

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Opublikowany: mar 23, 10:05

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważnym dokumentem jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Dokument taki potrzebny jest m.in. do udziału w przetargach albo przy ubieganiu się o kredyt w banku.

Zaświadczenie stwierdza, że płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Brak zaległości stwierdzany jest na dzień wystawienia zaświadczenia. Zaświadczenia wydaje się na wniosek płatnika składek w ciągu 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.

Można ubiegać się o nie osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika. Można również zwrócić się o to listownie lub elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego (http://eup.zus.pl).

Odbiór następuje osobiście lub listownie – wnioskodawca sam decyduje, która forma jest dla niego wygodniejsza. Nie możemy tylko wysłać zaświadczenia e-mailem, ponieważ ze względów bezpieczeństwa wydaje się je na drukach ścisłego zarachowania. Każdy ma swój unikalny numer, aby uniknąć ewentualnych fałszerstw.

ZUS wydaje zaświadczenie na podstawie posiadanych przez siebie danych o stanie rozliczeń płatnika. Stan rozliczeń ustalany jest na podstawie zaewidencjonowanych w systemie informatycznym ZUS-u danych z prawidłowo wypełnionych i przekazanych przez płatnika dokumentów rozliczeniowych, jak też dokonanych wpłat, które zostały zidentyfikowane i zaewidencjonowane na jego koncie rozliczeniowym.

Zaświadczenie jest wydawane, gdy na koncie płatnika składek nie występuje zadłużenie z tytułu składek. Przepisy nie ustalają żadnej granicznej kwoty minimalnej, która stanowiąc zadłużenie, pozwalałaby na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości