Wiadomości

Zasiłek pogrzebowy dla rolników

Opublikowany: maj 10, 14:48

Prawo do zasiłku pogrzebowego, podobnie jak do innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, KRUS ustala na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa. Zgodnie z przepisami znowelizowanej od 2 maja 2004 roku ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm., ost. zm.: Dz.U.2004.91.873), zasiłek ten przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu po śmierci:

1. ubezpieczonego, nie wyłączając osoby podlegającej tylko ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu,

2. uprawnionego do emerytury lub renty z ubezpieczenia,

3. członka rodziny osoby, o której mowa w pkt. 1 lub 2, pozostającego na jej utrzymaniu i spełniającego warunki do renty rodzinnej,

4. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, lecz spełniała warunki do jej przyznania i pobierania.

Należy przypomnieć, że członkami rodziny uprawnionymi do uzyskania renty rodzinnej są osoby wymienione w art. 29 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj.

1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,

2. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości – także w ramach rodziny zastępczej – wnuki, rodzeństwo i inne dzieci,

3. małżonek (wdowa, wdowiec),

4. rodzice, za których uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Wymienione osoby powinny spełniać warunki uprawniające do uzyskania renty rodzinnej, określone w art. 68-71 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od członków rodziny wymaga się, aby poza spełnieniem warunków do renty rodzinnej rolniczej, spełniali również warunek pozostawania na utrzymaniu ubezpieczonego lub uprawnionego do emerytury rolniczej lub renty rolniczej.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobom (lub podmiotom), ponoszącym koszty pogrzebu. Może go zatem otrzymać:

  • osoba fizyczna (np. członek rodziny, osoba obca),
  • pracodawca,
  • dom pomocy społecznej,
  • gmina,
  • powiat,
  • osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego.

W świetle art. 80 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, do którego odsyła art. 35 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której dotyczyły koszty pogrzebu. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Jak nadmieniono, prawo do zasiłku pogrzebowego, podobnie jak prawo do innych świadczeń z ubezpieczenia, ustala się w KRUS na wniosek osoby zainteresowanej albo innych osób (bądź podmiotów) mających interes prawny w ustaleniu tego prawa. W sytuacji gdy koszty pogrzebu poniosło kilka osób, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi proporcjonalne do poniesionych i udokumentowanych kosztów pogrzebu; przysługuje jednak w wysokości nie wyższej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której dotyczyły koszty pogrzebu. Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł część jego kosztów, zasiłek pogrzebowy przysługuje jemu w kwocie 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, za którą zostały poniesione koszty pogrzebu.
W razie zbiegu prawa do zasiłku pogrzebowego na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z prawem do zasiłku pogrzebowego na podstawie odrębnych przepisów, zasiłek ten przyznaje się na podstawie odrębnych przepisów.

Źródło: www.krus.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości