Wiadomości

Zasady skreślania z listy pilotów morskich

Opublikowany: sty 20, 08:53

Wskazany przez skarżącego podstawowy wzorzec kontroli konstytucyjnej, czyli wolność działalności gospodarczej jest wzorcem nieadekwatnym, sygn. SK 35/08.

Stan faktyczny i prawny:

Decyzją Dyrektora Urzędu Morskiego Ryszard G. został skreślony z listy pilotów morskich. Minister Gospodarki Morskiej utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Skarga do WSA i skarga kasacyjna do NSA zostały oddalone.

Kwestionowany przepis stanowi podstawę do skreślenia osoby fizycznej z listy pilotów morskich w razie zajścia jednej z przewidzianych w nim okoliczności. Jedną z nich jest ukończenie przez pilota 65 roku życia. Zdaniem skarżącego warunek ten jako samoistna podstawa skreślenia z listy pilotów nie znajduje oparcia w kryterium “ważnego interesu publicznego” przewidzianego w konstytucji. Skutkuje natomiast pozbawieniem możliwości wykonywania zawodu pilota morskiego – a jeśli jest on wykonywany w ramach działalności gospodarczej łączy się z jej ograniczeniem.

Zdaniem skarżącego mamy tu do czynienia nie z wolnością, lecz z obowiązkiem prowadzenia działalności w określonej formie, co stanowi rażące naruszenie zasady wolności działalności gospodarczej. Ponadto ustanowiona regulacja jest nieproporcjonalna do celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony interesu podmiotów korzystających z usług świadczonych w ramach tego zawodu.

Kwestionowany przepis, zdaniem skarżącego, jest niezgodny z Międzynarodową Konwencją o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy. Kryterium wieku jest tu usytuowane jako rozpatrywane łącznie z pozostałymi przesłankami umożliwiającymi uzyskanie świadectwa pilota morskiego.

19 stycznia 2010 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Ryszarda G. dotyczącą zasad skreślania z listy pilotów morskich.

Trybunał orzekł, że art. 228 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 września 2001 r. – Kodeks morski nie jest niezgodny z art. 22 w związku z art. 20 i art. 31 ust. 3 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.

Trybunał stwierdził, że wskazany przez skarżącego podstawowy wzorzec kontroli czyli wolność działalności gospodarczej jest wzorcem nieadekwatnym. Ustawodawca w zaskarżonym przepisie kodeksu morskiego (k.m.) nie ingeruje bowiem w wolność działalności gospodarczej. Skarżący po osiągnięciu 65 roku życia i skreśleniu z listy pilotów morskich nadal może prowadzić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pilotażu morskiego.

Stwierdzenie braku adekwatności wolności działalności gospodarczej jako wzorca kontroli spowodowało konieczność umorzenia postępowania w zakresie dotyczącym zgodności zaskarżonego przepisu k.m. z art. 32 konstytucji (zasada równości). Wskazany przepis w postępowaniach w sprawie skarg konstytucyjnych musi zostać powiązany z konkretnym prawem podmiotowym.

Skarżący jako wzorce kontroli dla zaskarżonego przepisu k.m. przywołał również art. VI ust. 1 i art. VII ust. 3 lit. C Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1978 r. Instytucja skargi konstytucyjnej jest środkiem prawnym, w ramach którego dopuszczalnymi wzorcami kontroli są wyłącznie wzorce konstytucyjne (art. 79 ust. 1 konstytucji). Tak więc normy prawa międzynarodowego, w tym ratyfikowanych umów międzynarodowych nie mogą stanowić wzorca kontroli. W związku z tym Trybunał umorzył również postępowanie w zakresie dotyczącym zgodności art. 228 § 2 pkt 5 ze wskazanymi przez skarżącego przepisami konwencji.

Rozprawie przewodniczyła sędzia TK Ewa Łętowska, sprawozdawcą był sędzia TK Andrzej Rzepliński.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości