Wiadomości

Zasady przyznawania rent socjalnych osobom, które ukończyły 25 lat

Opublikowany: lip 7, 09:15

8 czerwca 2010 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Piotra D. dotyczącą zasad przyznawania rent socjalnych osobom, które ukończyły 25 lat, sygn. SK 37/09.

Stan faktyczny i prawny:

Prawomocnym wyrokiem sąd oddalił apelację od wyroku odmawiającego przyznania Piotrowi D. renty socjalnej. Podstawą wydania orzeczenia było ustalenie, iż całkowita niezdolność skarżącego do pracy nie wystąpiła przed ukończeniem 25 roku życia. Nie są zatem spełnione przesłanki do przyznania renty socjalnej.

Kwestionowany przepis nie przyznaje prawa do świadczenia rentowego osobie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu powstałego w okresie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak po ukończeniu 25 roku życia. Nie ma on prawa do świadczeń z zakresu ubezpieczenia społecznego, ponieważ nie uzyskał nigdy przymiotu osoby ubezpieczonej. Tym samym nie ma prawa do renty socjalnej należącej do zaopatrzenia społecznego, co zdaniem skarżącego narusza konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego.

W ocenie skarżącego kwestionowany przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Różnicuje on bowiem sytuację prawną osób całkowicie niezdolnych do pracy, których naruszenie sprawności organizmu powstało w trakcie nauki w szkole wyższej w zależności od tego, czy ukończyły one 25 rok życia.

Naruszeniem zasady sprawiedliwości społecznej jest postępowanie ustawodawcy, które pozbawia obywatela niepełnosprawnego i niezdolnego do pracy jakiegokolwiek świadczenia z zakresu zabezpieczenia społecznego, gdy w jego sytuacji konstytucja przyznaje mu prawo do szczególnej ochrony zapewnionej przez państwo – podkreśla skarżący.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej jest zgodny z art. 2, art. 32 ust. 1 i art. 67 ust. 1 konstytucji.

Na mocy konstytucji ustawodawca jest uprawniony do określenia “zakresu i formy” zabezpieczenia społecznego. Oznacza to również możliwość ograniczania go w granicach uzasadnionych konstytucyjnie. Trybunał stwierdził, że dokonanie ograniczenia w przyznawaniu świadczenia z zabezpieczenia społecznego, jakim jest renta socjalna, nie narusza konstytucji. Świadczenie to jest w pełni finansowane z budżetu państwa, bez jakiejkolwiek partycypacji przez osobę nim objętą i przyznawane w dokładnie określonych przez ustawodawcę warunkach. Ponadto kryterium wieku nie powinno być rozpatrywane z punktu widzenia zgodności z zasadą równości w oderwaniu od pozostałych przesłanek prawa do renty socjalnej, w tym przede wszystkim związanych z wykształceniem. Zostało ustalone w oparciu o dane dotyczące możliwości finansowych państwa, a także dostosowane do typowego wieku osób terminowo kończących studia.

Jednocześnie Trybunał przypomniał, że skarżący może korzystać z innych form pomocy z zabezpieczenia społecznego.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości