Wiadomości

Zasady oceny parametrycznej jednostek naukowych

Opublikowany: paź 29, 09:29

Przy przyznawaniu środków finansowych jednostkom naukowym na działalność statutową uwzględnia się ocenę parametryczną dotychczasowej działalności tych jednostek, określoną za pomocą kategorii jednostki naukowej w skali od 1 do 5, przy czym kategoria 1 jest kategorią najwyższą.

Oceny parametrycznej jednostek naukowych dokonuje się nie rzadziej niż raz na 5 lat na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na działalność statutową (Dz. U. z 2007 r. Nr 205, poz. 1489) zmienionego rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 24 lipca 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 126, poz. 1044). Ocena jest przeprowadzana na podstawie informacji zawartych w corocznie składanych ankietach jednostki naukowej, sporządzanych według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia. Ankiety należy przesyłać do Ośrodka Przetwarzania Informacji w formacie ustalanym przez tę jednostkę (www.opi.org.pl).

Jednostki naukowe są oceniane w grupach jednostek jednorodnych ze względu na dziedzinę lub dziedziny badań naukowych. Oceny dokonuje się odrębnie w dwóch zakresach.

W zakresie wyników działalności naukowej ocena obejmuje:

1. publikacje recenzowane autorstwa pracowników jednostki naukowej, zamieszczone w czasopismach, których wykaz jest ogłaszany w formie komunikatu w biuletynie “Sprawy Nauki” oraz na stronie internetowej Ministerstwa, 2. monografie naukowe i podręczniki akademickie autorstwa pracowników jednostki naukowej, 3. posiadanie uprawnień do nadawania stopni naukowych.

W zakresie zastosowań praktycznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych są oceniane:

1. nowe technologie, materiały, wyroby, systemy, usługi i metody, 2. wdrożenia wyników badań naukowych i prac rozwojowych, 3. patenty, licencje, prawa ochronne na wzory użytkowe, 4. posiadanie laboratoriów z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji.

Należy podkreślić, że ocena parametryczna jednostki dokonywana jest przy uwzględnieniu najważniejszych publikacji i monografii oraz najważniejszych zastosowań praktycznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych

z okresu poddanego ocenie, których liczba nie może być większa niż 2 N, gdzie N jest liczbą osób zatrudnionych w jednostce przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie stosunku pracy, dla których ta jednostka jest podstawowym miejscem pracy.

Wyniki oceny parametrycznej dla poszczególnych jej zakresów przedstawia się za pomocą wskaźników efektywności, rozumianych jako stosunek liczby punktów uzyskanych przez jednostkę naukową do liczby N.

Oceny jednostek naukowych dokonują komisje Rady Nauki i proponują ich kategorie na podstawie końcowego wskaźnika efektywności jednostki, wyliczonego z uwzględnieniem wartości wag ustalonych dla poszczególnych grup jednostek jednorodnych. Wyniki oceny są zapisywane w karcie oceny jednostki naukowej, której wzór stanowi załącznik nr 2a lub 2b, do rozporządzenia, odpowiednio dla danej dziedziny nauki.

Minister ustala kategorię jednostki naukowej na podstawie propozycji właściwej komisji Rady Nauki.

Jednostki naukowe zalicza się do kategorii:

  • pierwszej – których końcowy wskaźnik efektywności przekracza o 30 % jego średnią wartość w grupie jednostek jednorodnych;
  • drugiej – których końcowy wskaźnik efektywności przekracza o 10 % jego średnią wartość w grupie jednostek jednorodnych;
  • trzeciej – których końcowy wskaźnik efektywności stanowi co najmniej 90 % jego średniej wartości w grupie jednostek jednorodnych;
  • czwartej – których końcowy wskaźnik efektywności stanowi co najmniej 70 % jego średniej wartości w grupie jednostek jednorodnych;
  • piątej – których końcowy wskaźnik efektywności jest mniejszy niż 70 % jego średniej wartości w grupie jednostek jednorodnych.

Minister, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji Rady Nauki, ustala kategorię dla:

1. nowo utworzonej jednostki naukowej; 2. jednostki naukowej utworzonej w wyniku połączenia jednostek naukowych; 3. jednostek naukowych utworzonych w wyniku podziału jednostki naukowej; 4. jednostki naukowej ubiegającej się po raz pierwszy o ustalenie kategorii.

Ustalone kategorie minister ogłasza w formie komunikatu w biuletynie ministra oraz na stronie internetowej Ministerstwa.

Źródło: www.nauka.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości