Wiadomości

Zasada jawności w postępowaniu dyscyplinarnym wobec notariuszy

Opublikowany: gru 7, 08:21

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o notariacie, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projekt nowelizacji wprowadza zasadę jawności postępowania dyscyplinarnego wobec notariuszy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, takie postępowanie jest niejawne, a na rozprawie mogą być obecni wyłącznie notariusze.

Obecnie jawne postępowanie dyscyplinarne dotyczy: sędziów sądów powszechnych i sądu Najwyższego, a także adwokatów i radców prawnych. Odmienne traktowanie notariuszy jest zatem nieuzasadnione oraz sprzeczne z zasadą jawności życia publicznego i równości. Ponadto obecny przepis, który wyłącza jawność zewnętrzną, tj. możliwą obecność innych osób na rozprawie, narusza konstytucję. Ustawa zasadnicza gwarantuje każdemu obywatelowi prawo udziału w rozprawie, o ile nie jest konieczne wyłączenie jawności.

Biorąc to pod uwagę, sąd dyscyplinarny będzie mógł wyłączyć jawność postępowania dyscyplinarnego ze względu na konieczność ochrony tajemnicy notarialnej lub innej prawnie chronionej. Chodzi o sytuacje, gdy ujawnienie tych tajemnic mogłoby zagrażać dobru państwa lub ważnemu interesowi prywatnemu. Sąd dyscyplinarny będzie mógł także utajnić postępowanie dyscyplinarne, jeżeli jego jawność mogłaby obrażać dobre obyczaje. W przypadku wyłączenia jawności postępowania dyscyplinarnego wobec notariusza, orzeczenie w jego sprawie ma być ogłaszane publicznie.

Postępowanie dyscyplinarne wszczęte przed wejściem w życie nowych zasad, ma się toczyć na podstawie dotychczasowych przepisów.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości