Wiadomości

Założenie lotniska - konieczne dokumenty

Opublikowany: wrz 27, 13:20

Podmiot występujący z wnioskiem o założenie lotniska winien złożyć, zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 Nr 100, poz. 696 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 września 2004 r. w sprawie klasyfikacji lotnisk i rejestru lotnisk cywilnych (Dz. U. Nr 122, poz. 1273, z 2005 Nr 197, poz. 1633), następujące dokumenty:

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lotniska oraz obszarów go otaczających znajdujących się w strefie jego oddziaływania, odpis decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego albo odpis decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (z zastrzeżeniem przepisów ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego – Dz. U. Nr 42, poz. 340);
  • program wykorzystania lotniska;
  • prognozę i plan organizacji ruchu lotniczego na lotnisku i w jego rejonie ze wskazaniem sposobów uniknięcia kolizji z ruchem prowadzonym z istniejących już sąsiednich lotnisk;
  • projekt zagospodarowania terenu lotniska (na mapie w skali 1:5000);
  • projekt programu ochrony lotniska;
  • dokumenty stwierdzające prawo dysponowanie nieruchomością na cele budowy lotniska;
  • mapę (topograficzną) z naniesionymi ograniczeniami wysokości zabudowy na lotnisku i w jego otoczeniu, z uwzględnieniem istniejących przeszkód lotniczych;
    profile pól wznoszenia i podejścia.

Zezwolenie na założenie lotniska zgodnie z art. 55 w/w ustawy udzielane jest przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Może je uzyskać:

  • organ administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej;
  • państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna;
  • spółka prawa handlowego lub spółdzielnia zarejestrowana w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • stowarzyszenie, którego przedmiotem działalności jest działalność lotnicza, utworzona zgodnie z przepisami prawa polskiego;
  • osoba fizyczna posiadająca miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 57 w/w ustawy zakładający lotnisko może ubiegać się o promesę zezwolenia. Promesę wydaje i odmawia jej wydania Prezes Urzędu w drodze decyzji administracyjnej. W promesie ustala się warunki niezbędne dla uzyskania zezwolenia na założenie lotniska oraz okres jej ważności, z uwzględnieniem typu projektowanego lotniska, z tym że nie może on być krótszy niż 12 miesięcy. W okresie ważności promesy nie można odmówić wydania zezwolenia, chyba że uległ zmianie stan faktyczny lub prawny podany we wniosku o wydanie promesy, wnioskodawca nie spełnił wszystkich warunków określonych w promesie.

Eksploatacje lotniska można rozpocząć po wpisaniu lotniska do rejestru lotnisk cywilnych. Wpis ten następuje na wniosek zakładającego lotnisko po sprawdzeniu czy lotnisko odpowiada wymaganiom technicznym określonym na podstawie Prawa budowlanego, wymaganiom eksploatacyjnym określonym na podstawie ustawy Prawo lotnicze oraz warunkom określonym w zezwoleniu na założenie lotniska.

Do wniosku o wpisanie lotniska do rejestru należy dołączyć niezbędne dokumenty zgodne z art. 55 ust. 3, zezwolenie na założenie lotniska oraz mapę sytuacyjno-wysokościową rejonu zabudowy w skali 1: 1000.

Zgodnie z art. 58, Prezes Urzędu prowadzi rejestr lotnisk cywilnych. Jest to rejestr jawny. Dokumenty stanowiące do podstawę do dokonania wpisu w rejestrze podlegają ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 września 2003 r. w sprawie opłaty lotniczej (Dz. U. z 2003 r. Nr 176, poz. 1718, z 2005 Nr 223, poz. 1983) zarządzający zobowiązany jest do wniesienia opłaty lotniczej (wysokość jej jest uzależniona od litery kodu lotniska i czynności za jaką jest pobierana).

Zarządzający lotniskiem zgodnie z art. 68 w/w ustawy obowiązany jest wykorzystywać lotnisko zgodnie z jego przeznaczeniem; prowadzić eksploatację lotniska w sposób zapewniający bezpieczeństwo lotów oraz sprawność obsługi użytkowników lotniska; utrzymać lotnisko i jego elementy w stanie odpowiadającym warunkom technicznym określonymi przez właściwy organ oraz zgodnie z danymi wpisanymi do rejestru lotnisk cywilnych; określić granicę części lotniczej lotniska, podlegającą zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu; zapewniać udzielenie niezbędnej pomocy medycznej na lotnisku; udostępniać użytkownikom lotniska informację zawarte w instrukcji operacyjnej lotniska; zapewniać organom administracji lotniczej wykonującym czynności służbowe na lotnisku warunki niezbędne do wykonywania tych czynności; udostępniać Prezesowi Urzędu informacje niezbędne do prowadzenia ewidencji danych dotyczących ruchu statków powietrznych, wielkości ruchu pasażerskiego i przewozu ładunków; niezwłoczne zawiadamiać Prezesa ULC oraz instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej o wydaniu zarządzenia o zamknięciu lotniska dla ruchu lotniczego lub wprowadzeniu odpowiednich ograniczeń w jego eksploatacji, ich przyczynach i przewidywanym okresie trwania; zorganizować system ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej lotniska; koordynować prace lokalnego zespołu do spraw bezpieczeństwa lotniskowego; zapewnić dostarczanie informacji meteorologicznej dla potrzeb użytkowników lotnisk.

Zgodnie z art. 69 ustawy Prawo lotnicze (Dz. U. 2006 Nr 100, poz. 696 z późn. zm.) starty i lądowania na lotnisku mogą odbywać się wyłącznie w sposób zgodny z przepisami instrukcji operacyjnej danego lotniska. Instrukcja taka określa w szczególności: dane techniczno-operacyjne lotniska, w tym charakterystykę pola wzlotów, płaszczyzn wznoszenia (podejścia) oraz przeszkód lotniczych w rejonie lotniska; procedury podejścia do lądowania i procedury odlotu, uwzględniające lokalne ograniczenia wynikające z przepisów o ochronie środowiska; zasady utrzymania i eksploatacji pola wzlotów; organizację naziemnego ruchu statków powietrznych, środków transportowych i osób pieszych na terenie lotniska; dane o wzrokowych i radiowych pomocach nawigacyjnych; zasady i środki udzielania pomocy statkom powietrznym, które znalazły się w niebezpieczeństwie na lotnisku lub w jego pobliżu.

Źródło: www.ulc.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości