Wiadomości

Założenia pracy ministra edukacji

Opublikowany: lis 26, 14:31

Aby normalnie funkcjonować, polska szkoła potrzebuje zgody i spokoju – podkreśliła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall. Wśród pozostałych priorytetów wymieniła konsultacje na temat wprowadzenia bonu oświatowego oraz obniżenia wieku obowiązku szkolnego do 6. roku życia, a także poprawę sytuacji materialnej nauczycieli. Minister zapewniła, że do końca roku szkolnego nie nastąpią zmiany w prawie oświatowym, wpływające istotnie na zasady funkcjonowania szkół i placówek edukacyjnych.

Na briefingu dla dziennikarzy, który odbył się 26 listopada 2007 r. w gmachu MEN, Pani Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej, przedstawiła osoby, które zaproponowała jako kandydatów na swoich najbliższych współpracowników – Sekretarza i Podsekretarzy Stanu. Na stanowisko Sekretarza Stanu została już powołana Pani Katarzyna Szumilas, w której gestii będzie leżał nadzór nad organizacją i finansowaniem oświaty. Podsekretarzem stanu odpowiedzialnym m.in. za kształcenie zawodowe ma zostać Pan Zbigniew Włodkowski. Pan Profesor Zbigniew Marciniak został przedstawiony jako kandydat na Podsekretarza Stanu, któremu mają podlegać kwestie związane z programami nauczania oraz jakością kształcenia i wychowania. Minister Hall wyraziła nadzieję, że nominacja ta przyczyni się również do zacieśnienia kontaktów ze środowiskami akademickimi. Z kolei Pan Krzysztof Stanowski został zaproponowany jako Podsekretarz Stanu odpowiedzialny m.in. za współpracę międzynarodową i współpracę z organizacjami pozarządowymi. Pani Minister Hall podziękowała dotychczasowym Podsekretarzom Stanu – Pani Sylwii Sysko-Romańczuk i Panu Stanisławowi Sławińskiemu – za sprawne przekazanie obowiązków służbowych i współpracę w ostatnim tygodniu.

Prezentując główne założenia swojej pracy w Ministerstwie Edukacji Narodowej na przyszłość Pani Minister podkreśliła, że najważniejszym zadaniem jest osiągnięcie zgody w kwestiach oświatowych i umożliwienie szkołom spokojnego funkcjonowania. Najlepiej byłoby, gdyby polityka edukacyjna państwa była prowadzona ponad podziałami politycznymi. Dlatego niebagatelną rolę w tym procesie będą odgrywać dialog, konsultacje i szukanie porozumienia. „Rozpoczęliśmy od spotkania ze Związkami Zawodowymi. W najbliższych dniach planowane są spotkania z samorządowcami i innymi środowiskami pozarządowymi” – poinformowała Pani Minister.

Szefowa resortu edukacji podtrzymała swoje stanowisko w sprawie wprowadzenia bonu edukacyjnego. Nie odnosząc się w szczegółach do tego pomysłu podkreśliła, że może on umożliwić sprawiedliwszy podział środków przeznaczonych na finansowanie oświaty oraz doprowadzić do lepszego identyfikowania się rodziców ze szkołą. Sprzyjają temu rozwiązaniu środowiska samorządowe, od których płyną przykłady dobrych praktyk w tym zakresie. Jednak potrzebne są najpierw konsultacje ze środowiskami samorządowymi i nauczycielskimi.

Minister Katarzyna Hall opowiedziała się także za szybkim obniżeniem wieku obowiązku szkolnego do 6. roku życia. Jednak zanim to się stanie konieczna jest ocena sytuacji pod względem programowym i organizacyjnym.

Odnosząc się do kwestii podwyżek płac dla nauczycieli w przyszłym roku, Minister Hall podkreśliła, że „intencją tego rządu jest budowa klimatu zaufania”, dlatego „rząd dołoży wszelkich starań”, aby pieniądze na podwyżki się znalazły. „Poruszamy się jednak w realiach finansowych budżetu przygotowanego przez naszych poprzedników” – powiedziała Pani Minister.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy w kwestii rządowego programu „Zero tolerancji dla przemocy w szkole” szefowa resortu edukacji zapewniła, że będzie przestrzegać w tej gestii obowiązującego prawa. „Jest obowiązujący stan prawny. Pozwólmy nauczycielom spokojnie pracować i zbierajmy opinie o wprowadzonych rozwiązaniach” – powiedziała Pani Minister. Nawiązując do kwestii wprowadzenia obowiązku noszenia przez uczniów jednolitego stroju szkolnego przyznała, że wprowadzenie tego rozwiązania może sprzyjać pozytywnej identyfikacji dzieci ze szkołą i szkolnym środowiskiem. Dodała, że dyrektorzy szkół realizując ten obowiązek powinni postępować zgodnie z obowiązującym prawem i szkolnymi regulaminami. Odpowiadając na pytanie, czy program „Zero tolerancji” będzie kontynuowany, Minister Edukacji powiedziała, że w jej przekonaniu należy zmienić podejście i nastawienie do sprawy bezpieczeństwa w szkołach forsując koncepcję „szkoły bezpiecznej i przyjaznej”.

Zapytana o wysuwany przez środowiska homoseksualistów postulat wprowadzenia do zestawu lektur szkolnych tzw. „Tęczowego elementarza”, Minister Katarzyna Hall stwierdziła, że każdy może złożyć wniosek o dopuszczenie do użytku szkolnego konkretnego materiału dydaktycznego i w tej kwestii będzie się postępować zgodnie z obowiązującym prawem i procedurami.

Na zakończenie briefingu Minister Edukacji Narodowej poinformowała, że planuje przystosować gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz stworzyć możliwości m.in. dziennikarzom bezprzewodowego łączenia się z Internetem.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości