Wiadomości

Założenia do projektu ustawy o sporcie

Opublikowany: wrz 16, 08:29

Sprawniejsze funkcjonowanie polskich związków sportowych i większa przejrzystość w dysponowaniu przez nie środkami publicznymi, to jedne z ważniejszych zadań nowej ustawy o sporcie.

Ma ona dotyczyć sportu, jako części kultury fizycznej. Znajdą się w niej zasady i warunki rozwoju oraz wspierania sportu przez instytucje administracji publicznej. W ustawie określone będą warunki tworzenia i funkcjonowania klubów sportowych oraz polskich związków sportowych. Uregulowane zostaną kwestie współzawodnictwa, sportu niepełnosprawnych oraz uzyskiwania uprawnień i kwalifikacji w sporcie. Ustawa ma też zawierać rozwiązania umożliwiające efektywniejsze zwalczanie dopingu.
Nowa ustawa zastąpi ustawę z 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej i ustawę z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym. Niektóre rozwiązania zostaną zachowane, ale pojawią się też nowe, które przyczynią się m.in. do usunięcia patologii i nieprawidłowości w funkcjonowaniu związków sportowych.
Zgodnie z nowymi przepisami, polskie związki sportowe będą określać w regulaminach zasady, warunki, wymagane dokumenty i tryb przyznania (pozbawienia) licencji dla klubów sportowych, zawodników, trenerów i sędziów sportowych. W sprawach przyznania lub pozbawienia licencji klubowi sportowemu będzie przysługiwać skarga do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Założono, że w nowej ustawie polski związek sportowy będzie związkiem klubów sportowych mających osobowość prawną, w tym sportowych spółek akcyjnych oraz innych osób prawnych działających w danej dyscyplinie lub dziedzinie sportu. Uzyskanie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego będzie wymagało zapisania w jego statucie nowych zasad m.in., że kadencja jego wszystkich władz nie będzie trwała dłużej niż cztery lata, a coroczne sprawozdanie finansowe będzie potwierdzane przez niezależnego audytora lub biegłego rewidenta. W ciągu dwóch lat od dnia wejścia ustawy w życie polskie związki sportowe będą musiały dostosować swoje statuty do nowych wymagań.

Nowe przepisy przywracają możliwość powoływania sportowej spółki akcyjnej (SSA), jako specyficznej spółki o podwyższonych standardach. SSA, poza działalnością gospodarczą związaną z uczestnictwem w profesjonalnym współzawodnictwie sportowym, realizowałaby zadania publiczne, takie jak np. upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

Ustawa określi sposób dofinansowania przez samorządy zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu, realizowanych przez kluby sportowe, w tym sportowe spółki akcyjne.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości