Wiadomości

Zakończenie negocjacji między RP i USA w sprawie podpisania Umowy o zabezpieczeniu społecznym

Opublikowany: mar 7, 14:04

Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakończył negocjacje oraz wszelkie procedury wymagane do podpisania Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki oraz Porozumienia Administracyjnego w sprawie stosowania tej Umowy. 6 marca b.r. przedstawiciele zespołu negocjacyjnego Stanów Zjednoczonych Ameryki przekazali informację o gotowości do podpisania obu dokumentów.

Umowa po podpisaniu zostanie skierowana do ratyfikacji. Wejdzie w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca po zakończeniu przez oba państwa wewnętrznych procedur.

Na wejście w życie Umowy czekają liczni potencjalni beneficjenci, którzy od lat postulowali jej zawarcie w pismach kierowanych do instytucji rządowych obu państw. Szczególną grupą są osoby, które ze względu na ograniczenia w transferze świadczeń, wynikające z amerykańskiego ustawodawstwa, mimo, że mają przyznane świadczenia z tytułu pracy swoich bliskich, nie mogą w Polsce tych świadczeń otrzymywać. Umową jest też zainteresowana amerykańska Polonia.

Umowa, przyniesie wymierne korzyści polskim i amerykańskim obywatelom oraz podmiotom gospodarczym, w tym:

  • umożliwi otrzymywanie amerykańskich rent rodzinnych przyznanych osobom owdowiałym i sierotom zamieszkałym w Polsce,
  • umożliwi otrzymywanie świadczeń przyznanych współmałżonkom amerykańskich emerytów zamieszkałym w Polsce,
  • stworzy możliwość uzyskania emerytur i rent częściowych z jednego lub z obu państw osobom w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, które pracowały w obydwu państwach i mimo to obecnie nie mają wystarczających okresów ubezpieczenia do przyznania świadczeń w jednym z tych państw lub w obydwu,
  • wyeliminuje podwójne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne jednocześnie do polskiego i amerykańskiego systemu przez osoby migrujące między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w celu wykonywania pracy, co będzie sprzyjało rozwojowi polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej.

Ponadto, poprzez zapewnienie zachowania praw nabytych oraz w trakcie nabywania, a także równe traktowanie obywateli obu państw przy przyznawaniu oraz transferze emerytur i rent, Umowa będzie sprzyjać promocji legalnego zatrudnienia osób migrujących między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości