Wiadomości

Wynagrodzenia dla nauczycieli za przeprowadzenie części ustnej egzaminu maturalnego

Opublikowany: sie 30, 06:04

Obowiązujące dotychczas przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie jak traktować pracę nauczyciela przy ustnym egzaminie maturalnym. W tym zakresie na przestrzeni ostatnich lat prezentowane były różne interpretacje. Podjęto także działania legislacyjne mające na celu uregulowanie tej kwestii w przepisach prawa, jednak działania te nie zostały doprowadzone do końca.

W tej sytuacji Sąd Najwyższy uchwałą w składzie siedmiu sędziów z dnia 22 marca br. w istocie rzeczy dokonał interpretacji aktualnie obowiązujących przepisów prawa w ten sposób, że uznał, iż nauczyciele szkół publicznych przeprowadzający część ustną egzaminu maturalnego realizują zajęcia dydaktyczne w rozumieniu art. 42 ust. 2 pkt 1 (obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć) ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Jeżeli zatem ustne egzaminy maturalne są prowadzone przez nauczyciela w czasie przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (pensum), stanowi to pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Wypłata wynagrodzenia nauczyciela, w tym za pracę w godzinach ponadwymiarowych, należy do pracodawcy. Szczegółowe zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, określają organy prowadzące w regulaminach ustalanych na podstawie Karty Nauczyciela. Minister Edukacji Narodowej nie ma tytułu prawnego do wkraczania w te kompetencje organów prowadzących, i gdyby tak uczynił naruszyłby przepisy prawa.

Minister Edukacji Narodowej podjął działania, które nie naruszają przepisów prawa. Podjęte przez Ministra Edukacji Narodowej działania sprowadzają się do uznania przede wszystkim, iż sytuacja, jaka powstanie w szkołach po Uchwale Sądu Najwyższego spowoduje określone skutki finansowe już przy zamkniętym budżecie. W związku z powyższym podjęto wszelkie starania, aby wesprzeć samorządy terytorialne w realizacji ich obowiązku. W tym celu przeprowadzono szereg analiz i symulacji finansowych, w wyniku których udało się wygospodarować z rezerwy celowej określone środki finansowe z przeznaczeniem na dotację celową wspomagającą działanie samorządów.

Dla potrzeb podziału kwoty rezerwy celowej przyjęto wysokość kwoty za godziną ponadwymiarową, wynikającą z przepisów Karty Nauczyciela i w piśmie MEN z dnia 4 czerwca br. skierowanym do organów prowadzących opisano, jaką metodą podzielona zostanie dotacja celowa pomiędzy organy prowadzące szkoły.

Po zebraniu stosownych informacji – poprzez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne – Minister Edukacji Narodowej pismem z dnia 26 lipca br. poinformował Ministra Finansów oraz Wojewodów o przyznaniu na dane województwo środków finansowych w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych wojewodowie – jako dysponenci budżetu państwa – powinni wystąpić do Ministra Finansów o zwiększenie planu wydatków na rok 2007 o omawiane wyżej środki.

W ramach wygospodarowanych środków na omawiane zadanie, wszyscy nauczyciele, którzy brali udział w przeprowadzeniu części ustnej egzaminu maturalnego otrzymają stosowne wynagrodzenie.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości