Wiadomości

Wymiana książeczkowych dowodów osobistych

Opublikowany: gru 13, 08:22

Na dzień 1 grudnia 2007 do wymiany pozostało 3 mln 85 tys. dowodów osobistych (dane uzyskane z nadzorów wojewódzkich).

1. Termin wymiany książeczkowych dowodów osobistych upływa z dniem 31 grudnia 2007r., tj. do tego dnia winny być złożone dokumenty o wymianę dowodów osobistych. Niemniej jednak, dowodami osobistymi starego wzoru można posługiwać się jeszcze do dnia 31 marca 2008r. do stwierdzenia tożsamości i obywatelstwa polskiego jego posiadacza. Od dnia 1 stycznia 2008r książeczkowe dowody osobiste nie będą natomiast uprawniały do przekraczania granic w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, które uznały ten dokument za wystarczający do przekraczania granic.

Wykonanie obowiązku złożenia do dnia 31 grudnia 2007r. wniosku o wymianę dowodu osobistego, daje gwarancję otrzymania nowego dokumentu przed dniem 31 marca 2008r., do czego zachęcamy obywateli.

2. Co prawda, przepisy prawa przewidują sankcje karne za uchylanie się od wymiany dowodu osobistego, niemniej MSWiA, nie będzie prowadziło polityki karania osób, które do dnia 31 grudnia 2007r. nie złożą stosownych wniosków. Niemniej nie można wykluczyć, że przepisy karne za uchylanie się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego, będą po 1 kwietnia 2008r. stosowane w odniesieniu do osób uporczywie uchylających się od tego obowiązku.

3. Osoby przebywające stale za granicą, a więc takie, które mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego, wniosek o wymianę tego dokumentu będą mogły złożyć w dowolnym terminie po przyjeździe do kraju. Placówki dyplomatyczne, w myśl przepisów prawa, nie są upoważnione do pośrednictwa w sprawach wymiany lub wydania dowodów osobistych.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości