Wiadomości

Wymiana informacji o statkach rybackich na polskich obszarach morskich

Opublikowany: sie 6, 08:54

Dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz komendantem głównym Straży Granicznej ppłk. Leszek Elas podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie wymiany informacji o statkach rybackich na polskich obszarach morskich.

Celem porozumienia jest zapewnienie sprawnego i skutecznego współdziałania w zakresie zadań dotyczących nadzoru nad eksploatacją polskich obszarów morskich. Szczególnie dotyczy to przestrzegania przez statki rybackie przepisów obowiązujących na tych obszarach oraz kontroli i nadzoru nad wykonywaniem rybołówstwa. Porozumienie obejmuje także monitorowanie ruchu statków rybackich podnoszących banderę zarówno polską jak i obcą.

Podpisany dziś dokument zobowiązuje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Komendanta Głównego Straży Granicznej do:

  • integracji satelitarnego systemu monitorowania statków rybackich VMS (Vessel Monitoring System), który jest w zarządzie i administracji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a zlokalizowany w Centrum Monitorowania Rybołówstwa w Gdyni, z Zautomatyzowanym Systemem Radarowym Nadzoru Polskich Obszarów Morskich (ZSRN) będącym w zarządzie i administracji Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku;
  • wymiany informacji pomiędzy systemami VMS i ZSRN;
  • szkolenia i wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemów VMS i ZSRN.

W ramach integracji obu systemów będzie wykonany interfejs wymiany danych oraz zostaną zainstalowane i uruchomione, w Centrum Monitorowania Rybołówstwa w Gdyni, urządzenia umożliwiające transmisję danych pomiędzy systemami VMS i ZSRN. Udostępnione zostaną także, Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi automatycznie informacje zawarte w systemie ZSRN, w części dotyczącej statków rybackich.

„Wchodzimy w tym roku w cywilizowany system monitoringu na Bałtyku. Nasza współpraca ze Strażą Graniczną pozwoli na lepsze monitorowanie jednostek rybackich. Dzięki niej będziemy mogli skuteczniej rozwiązywać problemy naszego rybołówstwa. W poprzednich latach mięliśmy problemy z określeniem wielkości wykorzystania kwoty połowowej. Teraz nasze wyliczenia są zbieżne z wyliczeniami Komisji Europejskiej. Powoli odzyskujemy zaufanie. Już uzyskaliśmy zgodę KE na wznowienie połowów dorsza jesienią tego roku. Otrzymaliśmy też możliwość połowów na Oceanie. To zapewni naszym konsumentom odpowiednia ilość i rozszerzony asortyment ryb na ich stołach.” – powiedział minister Marek Sawicki.

Ppłk. Leszek Elas podkreślił natomiast, że podpisane dziś porozumienie pokazuje, iż Straż Graniczna to nie tylko kontrola graniczna i paszportowa, ale także służba na morzu oraz współpraca i pomoc wielu jednostkom administracji rządowej w wypełnianiu zadań.

Minister Marek Sawicki podziękował Komendantowi Straży Granicznej, także za współpracę z Inspekcją Weterynaryjną i Fitosanitarną.

Zdalne satelitarne monitorowanie ruchu statków rybackich jest obligatoryjne dla państw członkowskich UE na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 2244/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. ustanawiającego szczegółowe przepisy dotyczące satelitarnych systemów monitorowania statków.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości