Wiadomości

Wyłączenie służb socjalnych z realizacji pomocy stypendialnej

Opublikowany: mar 29, 23:25

Wyłączenie służb socjalnych z realizacji pomocy stypendialnej jest zgodne z Konstytucją.

20 marca 2007 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Rady Miejskiej Inowrocławia i Rady Gminy Michałowice dotyczące zasady samodzielności finansowej gmin.

Stan prawny i faktyczny:

Kwestionowane przepisy stanowią, że rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Zdaniem wnioskodawców zakazanie upoważnienia ośrodka pomocy społecznej do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej nie służy żadnemu rzeczywistemu interesowi publicznemu, który mógłby usprawiedliwiać ograniczenie samodzielności gminy. Ponadto ustawodawca przypisał gminom udzielanie świadczeń pomocy o charakterze socjalnym jako zadanie własne. Na dofinansowanie tego zadania ustawodawca przyznał gminom dotacje celową z budżetu państwa. Dotacja ta nie w pełni finansuje jego koszt. Przekazanie gminom kolejnego zadania obciążającego ich budżety zagraża ich samodzielności finansowej zagwarantowanej w konstytucji. Kwestionowana ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 29 grudnia 2004 r. i weszła w życie 1 stycznia 2005 r. Ustawa o samorządzie gminnym zobowiązuje gminy do uchwalenia budżetów do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok budżetowy. Oznacza to, że w chwili wejścia ustawy w życie wiele budżetów zostało uchwalonych i nie było środków na realizację wypłat świadczeń socjalnych, a ponadto właściwy minister nie wydał jeszcze kluczowego do ich realizacji rozporządzenia. Zdaniem wnioskodawców ustawodawca naruszył więc zasadę przyzwoitej legislacji.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:

  • art. 90m ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty jest zgodny z art. 16 ust. 2 i art. 165 Konstytucji oraz z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego;
  • art. 90p ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 90s ust. 1-3 ustawy o systemie oświaty są zgodne z art. 167 ust. 1 i 4 Konstytucji;
  • art. 90r ust. 1 ustawy powołanej w punkcie 1 jest zgodny z art. 167 ust. 1 i 4 Konstytucji oraz z art. 9 ust. 2 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca mógł określić udzielenie pomocy stypendialnej jako zadanie realizowane przez służby oświatowe i wyłączyć z tego służby socjalne. Ograniczenie to służy bowiem konstytucyjnemu prawu do nauki. Nie można go uznać za nadmierne biorąc pod uwagę, że pomoc stypendialna dotychczas była realizowana przez służby oświatowe i gmina nie musiała w związku z tym tworzyć nowych służb. Ponadto Trybunał stwierdził, że pomoc stypendialna dla uczniów szkół, których organem prowadzącym jest gmina, była zadaniem własnym również przed kwestionowaną nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Nowelizacja nie ustanawia nowego zadania własnego gminy, a jedynie doprecyzowuje warunki udzielania pomocy stypendialnej i przewiduje jej dofinansowanie dotacją celową z budżetu państwa. Środki, jakie przeznacza budżet państwa na dofinansowanie pomocy stypendialnej rosły w kolejnych latach i w konsekwencji stanowią istotne wsparcie dla realizacji zadania własnego gminy. Przepisy nie ograniczają przeznaczania na zadania oświatowe również innych dochodów samorządów poza subwencją i dotacjami. Pomoc stypendialna jako zadanie własne gminy, jak również koszty jej obsługi nie mogą być ograniczane, jak sugerują to wnioskodawcy, tylko do wysokości dotacji celowej.

Żródło: www.trybunal gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości