Wiadomości

Wstrzymanie postępowania przeciwko Polsce do ETS w sprawie telefonu 112

Opublikowany: lut 29, 14:25

Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Europejska zdecydowała dzisiaj o zawieszeniu postępowania przeciwko Polsce w sprawie funkcjonalności Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Sprawę skierowano do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w październiku 2006 r., oskarżając Polskę między innymi o brak możliwości lokalizacji osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112.

W trakcie ostatnich miesięcy z inicjatywy MSWiA zostało znowelizowane prawo telekomunikacyjne oraz Ustawa o ratownictwie medycznym, wreszcie 25 stycznia 2008 r. podpisano porozumienie z przedstawicielami operatorów telekomunikacyjnych umożliwiające lokalizację osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112.

Deklarację współpracy z MSWiA podpisali przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych w kraju: Telekomunikacji Polskiej, P4 Sp. z o.o., Polkomtel S.A., Polskiej Telefonii Cyfrowej, Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o.

Tym samym spełniono kolejny wymóg dotyczący funkcjonalności systemu powiadamiania ratunkowego i Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Już w połowie roku dzwoniąc po pomoc pod numer 112, w dowolnym miejscu kraju, służby ratunkowe otrzymają od operatora precyzyjną informację zawierającą współrzędne i wizualizację (na mapie) miejsca zdarzenia.
Polskie starania znalazły uznanie Komisji Europejskiej, która w nowej rundzie postępowań w sprawie naruszenia przepisów w dziedzinie telekomunikacji wstrzymała postępowanie przeciwko Łotwie i Polsce oraz zawiesiła wcześniejszą decyzję o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Władze Polski powiadomiły Komisję, że zastosowały rozwiązanie tymczasowe w celu zapewnienia służbom ratunkowym dostępu do informacji o miejscu, w którym znajduje się rozmówca. Na pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o Europejskim Numerze Alarmowym 112 Polska ma czas do 2010 r.

Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji podkreśliła znaczenie Europejskiego Numeru Alarmowego 112. – Europejski numer alarmowy 112, działający na terenie całej Unii, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa obywateli – powiedziała m.in. komisarz Reding – Informacja o miejscu, w którym znajduje się rozmówca, jest szczególnie istotna w przypadku nagłych wypadków, których uczestnikami są osoby podróżujące. Cieszę się, że informacja ta jest już dostępna na Łotwie, zaś władze Polski pracują nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu. Dzięki temu Komisja może wstrzymać postępowanie.

Informacja o miejscu, w którym znajduje się osoba dzwoniąca na numer alarmowy 112 nie jest jeszcze dostępna w pięciu państwach UE: w Holandii, na Litwie, w Rumunii, Słowacji i we Włoszech. Ponadto numer 112 nie jest w pełni operacyjny w Bułgarii.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości