Wiadomości

Wniosek i decyzja przez internet

Opublikowany: maj 11, 13:32

Ułatwienia przy składaniu wniosków i przyznawaniu świadczeń, krótszy czas wydania decyzji oraz dokładniejsze weryfikowanie uprawnień – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych ustaw. Dziś projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

– Jak najwięcej spraw urzędowych powinno być załatwianych przez internet. Dziś zrobiliśmy kolejny krok znoszący bariery administracyjne. To oszczędność czasu, przyspieszenie decyzji i łatwiejszy dostęp do informacji – powiedział Władysław Kosianiak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Projekt zakłada informatyzację działań związanych z przyznawaniem świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej, wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz przy ubieganiu się o Kartę Dużej Rodziny.

Jakie będą najważniejsze zmiany?

Wnioski o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą mogły być wypełniane i składane przez internet.

Wszystkie dokumenty, które należy dołączyć do wniosku będą mogły być złożone przez internet – chodzi o takie, których obieg możliwy jest w postaci elektronicznej, a których uwierzytelnienie możliwe jest na poziomie osoby wysyłającej. Także decyzję będzie można otrzymać elektronicznie. Uwierzytelnienie składanych dokumentów będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzanego profilem zaufanym ePUAP. Po zmianach cały proces ubiegania się o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, obok tradycyjnej drogi „papierowej”, będzie mógł być realizowany także przez internet.

Najważniejsze informacje niezbędne do ustalenia dochodu na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimenacyjnego, tj. informacje z urzędu skarbowego o dochodach oraz informacje z ZUS o wysokości składki zdrowotnej, instytucje przyznające świadczenia będą uzyskiwały samodzielnie poprzez wymianę pomiędzy instytucjami, bez obowiązku dostarczania ich przez zainteresowane osoby.

Dostęp do danych gromadzonych w rejestrach prowadzonych przez ministra pracy i polityki społecznej będą mieli m.in.: wójt, burmistrz, prezydent miasta, marszałek województwa, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Kierownik ośrodka pomocy społecznej lub pracownik socjalny będą mieli dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Informacje te są istotne przy ustalaniu sytuacji majątkowej danej osoby dla potrzeb ustalenia prawa do świadczeń z pomocy społecznej i usprawnią działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych.

Rozszerzono listę podmiotów, od których można otrzymywać informacje konieczne przy podjęciu decyzji o przyznaniu i wysokości świadczeń z pomocy społecznej. Skróci to czas postępowań o przyznanie świadczeń i ich weryfikacji.

Zmiana w ustawie o Karcie Dużej Rodziny umożliwi składanie wniosku o karty drogą elektroniczną, podobnie jak wniosku o przyznanie świadczenia rodzinnego czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Nowelizacja zakłada utworzenie Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego. W jego skład wejdą:

Platforma Informacyjno-Usługowa, która pozwoli załatwiać sprawy przez internet i otrzymywać elektronicznie wydaną przez organ decyzję;

Platforma Integracyjna, która umożliwi wymianę i pozyskiwanie informacji niezbędnych do ustalenia np. prawa do świadczenia, przekazywanie i wymianę informacji pomiędzy instytucjami;

Centralna Baza Beneficjentów, która umożliwi weryfikację danych dotyczących wnioskodawców i świadczeniobiorców oraz dłużników alimentacyjnych.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości