Wiadomości

Włochy - łatwo pracować, trudniej założyć firmę

Opublikowany: paź 20, 15:14

Włochy należą do tych państw UE, w których rynki pracy są obecnie całkowicie otwarte dla Polaków. Do wyjazdu w celach zarobkowych warto się jednak odpowiednio przygotować.

Jeżeli nasz pobyt we Włoszech nie przekracza trzech miesięcy, nie musimy spełniać dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu osobistego lub paszportu oraz zameldowania się w ciągu 24 godzin od przyjazdu do Italii. Obowiązek zameldowania spoczywa na osobie przyjmującej obywatela polskiego na terenie Włoch. W przypadku pobytu w ośrodkach turystycznych obowiązku tego dopełnia ich administracja. Zgłoszenia przyjmuje Kwestura lub Policja Miejska (Polizia Municipale). Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu otrzymuje także członek rodziny obywatela UE.

Pamiętajmy, że cudzoziemcy przebywający na terenie Włoch powinni zawsze mieć przy sobie dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport, ewentualnie pozwolenie na pobyt). Podczas kontroli cudzoziemiec nie mający żadnego dokumentu może zostać zatrzymany do wyjaśnienia.

Pobyt powyżej trzech miesięcy

Dłużej niż trzy miesiące mogą przebywać we Włoszech pracownicy, studenci i wszyscy ci, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne oraz środki do życia.

  • Przede wszystkim należy wystąpić do komendy policji (Questura) właściwej terytorialnie o kartę pobytu (carta di soggiorno). Aby uzyskać kartę pobytu, należy udowodnić posiadanie środków umożliwiających pobyt na terenie Włoch bez konieczności korzystania z pomocy opieki społecznej.

Wymagane jest też posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Co ważne Polacy ubiegający się o wydanie lub odnowienie karty mogą składać dokumentację zarówno za pośrednictwem poczty, jak też w Biurze ds. Cudzoziemców właściwej terytorialnie komendy policji. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.portaleimmigrazione.it. Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej dostępne są również na stronie internetowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie: www.infopolonia.it oraz Wydziału Konsularnego: www.consolatopolacco.it, a także na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl.

  • Ponadto należy wystąpić o Codice Fiscale (odpowiednik Numeru Identyfikacji Podatkowej). W celu otrzymania ww. numeru należy zgłosić się do jednego z biur Urzędu Skarbowego (Agenzia delle Entrate) Ministerstwa Gospodarki i Finansów (Ministero dell�Economia e Finanze) i wypełnić odpowiedni formularz. Adresy biur znajdują się na stronie: www.agenziaentrate.it/indirizzi/agenzia/uffici_locali/index.htm

Do uzyskania Codice Fiscale wystarczy ważny dowód osobisty. Procedura jest darmowa i automatyczna – numer zostaje wydany od razu. Co ważne, numer ten, poza identyfikacją w celach podatkowych, jest niezbędny również m.in. do zarejestrowania się w Publicznej Służbie Zdrowia, zatrudnienia jako pracownika najemnego, rozpoczęcia samodzielnej działalności gospodarczej (lavoro autonomo), zawarcia jakiejkolwiek umowy (wynajem, sprzedaż, itp.) oraz otwarcia konta bankowego.

  • Podobnie jak w przypadku pobytu do trzech miesięcy istnieje obowiązek meldunkowy.
  • Osoba wyjeżdżająca z Polski za granicę, celem podjęcia zatrudnienia winna pobrać z Narodowego Funduszu Zdrowia druk E106, który stanowi podstawę rejestracji w lokalnym ośrodku zdrowia (ASL czyli Azienda Sanitaria Locale), a w konsekwencji umożliwia korzystanie z usług państwowej służby zdrowia na takich samych warunkach, jak obywatele włoscy.
  • Pamiętajmy, że zniesienie ograniczenia dotyczącego zatrudniania Polaków nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych.
  • Podejmowanie przez obywateli polskich działalności gospodarczej na terenie Włoch nie podlega ograniczeniom i nie wymaga zezwoleń. Trzeba jednak wiedzieć, że obowiązujące we Włoszech prawo jest bardzo skomplikowane, a rejestracja firmy wymaga skompletowania mnóstwa dokumentów. Bliższe informacje na ten temat znajdziemy na stronach Ambasady RP w Rzymie.

Zachowaj ostrożność wybierając pracodawcę

Wszystkim osobom rekrutowanym przez pośredników w celu podjęcia zatrudnienia we Włoszech, zaleca się sprawdzanie wiarygodności pośrednika oraz żądanie potwierdzenia legalności swojego przyszłego zatrudnienia. Pamiętajmy, że to właśnie na terenie Włoch działały rozbite przez polska i włoską policję obozy pracy przymusowej dla osób z Europy Środkowo-wschodniej.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości