Wiadomości

Wizy dla pracowników z Białorusi, Rosji i Ukrainy

Opublikowany: paź 22, 14:22

Wiza w celu wykonywania pracy może zostać wydana cudzoziemcowi, który przedstawi przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę na terytorium Polski albo pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest od niego wymagane.

Wizę w celu wykonywania pracy wydaje się na czas, w którym pracodawca przyrzekł zatrudniać cudzoziemca lub na czas wskazany w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż na rok.

Cudzoziemcowi pracującemu sezonowo, wizę tę wydaje się na okres pobytu wskazany w przyrzeczeniu jednak nie dłużej niż na 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu. Oznacza to, że cudzoziemiec może kilkakrotnie przyjeżdżać do Polski w ramach tej wizy, a łączny czas pozostawania w Polsce i wykonywania pracy w okresie roku nie może przekraczać 6 miesięcy.

Wizę w celu wykonywania pracy wydaje lub odmawia jej wydania konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania cudzoziemca, a w sytuacji, w której cudzoziemiec przebywa już na terenie Polski – właściwy wojewoda. Decyzje konsula o wydaniu lub odmowie wydania wizy są ostateczne, natomiast od decyzji wojewody przysługuje odwołanie.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że cudzoziemiec, który wykonywał pracę niezgodnie z Ustawą albo podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce zostanie wydalony z kraju na podstawie decyzji właściwego organu.

Natomiast, gdy wydala się cudzoziemca na innej podstawie, jego wiza unieważnia się z mocy prawa, a cofnięte zostają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony oraz zezwolenie na pracę. Gdy cudzoziemiec w dniu składania wniosku legitymuje się odpowiednią wizą lub zezwoleniem na zamieszkanie, pracodawca może wystąpić o wydanie zezwolenia na pracę bez konieczności uprzedniego uzyskiwania przyrzeczenia.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości