Wiadomości

Wiza do USA - nieimigracyjna

Opublikowany: paź 20, 15:06

Wizowe ABC, cz. I: rodzaje wiz nieimigracyjnych
Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przebywa około 11 milionów obywateli polskich. Głównymi miejscami osiedlania się Polaków są miasta: Chicago (ponad 1,5 mln), Detroit, Nowy Jork, Denver, Los Angeles i Seatle. Mimo wielu starań i przyjaznych stosunków miedzy naszymi państwami, Polacy nadal, aby osiedlić się i legalnie pracować na terenie USA, muszą przejść szereg formalności związanych ze staraniem się o wizę amerykańską.

Wiza wydawana jest przez ambasadę lub konsulat amerykański i uprawnia jej posiadacza do ubiegania się o pozwolenie na przekroczenie granicy USA. Oznacza to, że posiadanie wizy amerykańskiej nie gwarantuje przekroczenia granicy. Decyzję o pozwolenie na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych podejmuje dopiero urzędnik imigracyjny na granicy tego kraju.
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie zaleca, aby starania o wizę rozpoczęły się jak najwcześniej przed planowanym wyjazdem oraz, aby nie podejmować decyzji związanych z podróżą (np. nie kupować biletu lotniczego) zanim wiza nie zostanie ostatecznie przyznana.
Proces ubiegania się o wizę amerykańską zależy od powodu wyjazdu.
Obywatele polscy planujący wyjazd do USA w celach turystycznych, biznesowych bądź w celu podjęcia nauki lub legalnej pracy w USA, zaliczają się do osób starających się o tzw. wizę nieimigracyjną.

Jak ubiegać się o wizę nieimigracyjną?

W początkowej fazie starania się o wizę należy zapoznać się z warunkami zamieszczonymi na stronie internetowej ambasady: www.usinfo.pl. Aby umówić się na bezpośrednie spotkanie z konsulem, należy zatelefonować pod numer: 0 701 77 44 00 (opłata za rozmowę kosztuje 4,88/min). Trzeba mieć przygotowany ważny paszport.
Zazwyczaj czas oczekiwania na spotkanie z konsulem wynosi około trzech dni robocze, jednak w sezonie wakacyjnym, bądź świątecznym czas oczekiwania może się przedłużyć nawet do kilku tygodni. Podczas rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśni, jakie dokumenty należy przygotować na rozmowę z konsulem, poinformuje, jakie wnioski należy wypełnić oraz jak postępować na spotkaniu.
Opłata za rozpatrzenie podania o wizę wynosi 100$, należy ją wnieść w polskich złotych według kursu ambasady. Opłatę należy uiścić na konto:

Ambasada USA
Al. Ujazdowskie 29/31
00-540 Warszawa,
Citibank Handlowy w Warszawie SA,
numer rachunku: 33 1030 1508 0000 0005 0035 0016.
Należy pamiętać, że nie jest to opłata za wizę tylko za rozpatrzenie wniosku, przy odmownej decyzji konsula, oplata nie jest zwracana.

Kategorie wiz

B1/B2 – turystyczno-służbowa:
Wiza dla osób, które zamierzają podróżować w celach czysto turystycznych lub służbowych. Na stronie internetowej należy wypełnić wniosek wizowy o symbolu DS156 lub DS157 (dotyczy tylko mężczyzn w wieku poborowym), oraz formularz Adresowy firmy kurierskiej DHL Express.
Ponadto na spotkanie należy przynieść zdjęcie do wizy oraz wszelkie dowolnie wybrane przez nas dokumenty potwierdzające związki majątkowe bądż rodzinne z Polską. Osoby wyjeżdżające w celach służbowych dodatkowo przedstawiają zaproszenie imienne na papierze firmowym od właściwej instytucji w Stanach Zjednoczonych.
Studenci zobligowani są do przedstawienia legitymacji studenckiej i indeksu.

J-1 – studencka
O wizę typu J1 ubiegają się osoby, które wyjeżdżają na wakacyjne programy wymiany typu au pair, work and travel itp, bądź zostały przyjęte na staż w placówkach prawniczych czy medycznych. Aby ubiegać się o wizę J-1 należy uzyskać od organizacji zapraszającej formularz DS-2019 (Certificate of Eligibility for Exchange Visitor Status). Wiza J-1 jest ważna jedynie z formularzem DS-2019, na podstawie, którego została wydana.

F-1 – studencka
Osoba podróżująca do USA w celu podjęcia nauki na uniwersytecie lub innej uczelni powinna ubiegać się o wizę studencką F-1. Na rozmowie z konsulem obowiązkowo należy przedstawić formularz I-20, który wystawia uczelnia, po przyjęciu na studia.
Zanim ambasada lub konsulat rozpatrzą wniosek o wizę J, amerykańska instytucja zapraszająca musi potwierdzić wystawienie wspomnianego formularza poprzez wprowadzenie danych w nim zawartych do systemu SEVIS w Departamencie Stanu. Każdy, kto ubiega się o wizę F musi udowodnić, że istnieją wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów jego nauki w USA.

H1B/H2B – pracownicza
Jest to wiza z tzw. Tymczasowym pozwoleniem na pracę. Wizy H przeznaczone są dla osób podejmujących pracę tymczasową na wcześniej ustalonych warunkach w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Pracodawca w USA składa petycje w Urzędzie Imigracyjnym, ten wydaje formularz I-797, który jest podstawą do ubiegania się o tego typu wizę.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości