Wiadomości

Wiesz skąd jesz: lepsze oznakowanie żywności

Opublikowany: mar 17, 09:57

Skuteczny europejski system bezpieczeństwa żywności niemal zupełnie wyeliminował ryzyko, że od producenta na nasz stół trafią produkty nieświeże lub niepełnowartościowe. Europejscy konsumenci cenią sobie ten komfort i poszukują żywności o jak najwyższej jakości, której produkcja spełnia normy etyczne. Nowe zasady etykietowania produktów spożywczych powinny sprostać rosnącym wymaganiom kupujących.

Moda na zdrowy styl życia, a ostatnio rosnąca wrażliwość społeczna w Europie sprawiły, iż w ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość konsumentów w zakresie żywności i odnotowano znaczące zmiany nawyków zakupowych.

“Konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu rolnictwa na zrównoważony rozwój, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo żywności, bioróżnorodność, dobrostan zwierząt i pustynnienie”, powiedziała rumuńska posłanka Maria Petre z centroprawicowej grupy EPP-ED Parlamentu Europejskiego, autorka sprawozdania z własnej inicjatywy na temat zapewnienia jakości żywności.

Raport stanowi odpowiedź na Zieloną Księgę w sprawie jakości produktów rolnych, za której pomocą Komisja Europejska chce promować jakość europejskich produktów rolnych, bez narzucania dodatkowych kosztów i obowiązków dla producentów.

Nad sprawozdaniem głosowała najpierw parlamentarna Komisja Rolnictwa. Ostatecznie posłowie przyjęli dokument 10 marca, na ostatniej sesji plenarnej w Strasburgu.

Kosmopolityczna czekolada

Posłanka proponuje nowy sposób oznakowania żywności, który pozwoli zaspokoić rosnące zainteresowanie konsumentów pochodzeniem i metodami wytwarzania produktów spożywczych.

Etykiety miałyby wskazywać zarówno miejsce pochodzenia składników podstawowych, jak i miejsce, w którym surowce są przetwarzane na produkty gotowe.

Na przykład na pudełku belgijskich czekoladek z nadzieniem kokosowym mogłaby znaleźć się następująca informacja: “wyprodukowano w Belgii, zawiera kakao wytworzone w Wybrzeżu Kości Słoniowej i miąższ kokosowy wytworzony w Burkina Faso”.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości