Wiadomości

Większa ochrona dłużników w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym

Opublikowany: lip 8, 20:13

7 lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która nakłada na sąd obowiązek ustalenia numeru PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną.

Celem zmian jest m.in. większa ochrona dłużnika (pozwanego) w postępowaniach przed e – sądem (EPU). Zmiany mają bowiem zminimalizować pomyłki związane z doręczaniem przesyłek sądowych pod adres, gdzie pozwany nie zamieszkuje oraz prowadzenie egzekucji przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem, a którą z dłużnikiem łączy jedynie zbieżność imion i nazwisk.

W myśl nowej regulacji, powód w e-sądzie musi podać PESEL pozwanego, NIP, nr KRS lub numer w innym właściwym rejestrze (w zależności czy pozwany jest osobą fizyczną, czy też jednostką organizacyjną). Dotąd numery identyfikacyjne pozwanego nie były w ogóle konieczne w postępowaniu przed e-sądem. Powód podawał jedynie swoje. Teraz oprócz swoich będzie musiał podać również numery strony przeciwnej.

Natomiast w tradycyjnych postępowaniach sądowych powód wprawdzie będzie musiał podać swoje dane numeryczne, jednak nie będzie musiał wskazywać danych pozwanego. Z urzędu sąd będzie ustalał PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną lub nr KRS, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną.

W związku z koniecznością udostępnienia wydziałom cywilnym, gospodarczym, rodzinnym, pracy i ubezpieczeń społecznych dostępu do zbioru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło czynności polegające na zapewnieniu dostępu do systemu informatycznego PESEL-SAD.

Z kolei w celu ułatwienia ustalenia numeru PESEL pozwanego prowadzącego działalność gospodarczą istnieje możliwość ustalenia tego numeru w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej po numerze NIP (ewentualnie innych danych ujawnianych w tym rejestrze).

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości