Wiadomości

Więcej stypendiów dla sportowców - stypendium sportowe

Opublikowany: 2006-11-08

Minister Sportu podpisał rozporządzenie rozszerzające ilość osób uprawnionych do uzyskania stypendium sportowego. – Do tej pory jedynie zawodnicy, którzy zdobyli medale otrzymywali stypendia. Dlatego też wprowadziłem w życie nowe rozporządzenie rozszerzające zakres przyznawania stypendiów, o zawodników którzy zajęli od czwartego do ósmego miejsca we współzawodnictwie międzynarodowym – powiedział minister Tomasz Lipiec.

Dzięki nowelizacji większa liczba sportowców może otrzymać stypendium sportowe. Nowe rozporządzenie ministra Sportu z dnia 20 września 2006 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (Dz.U. nr 169, poz.1213) zastępuje dotychczasowe z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U. nr 250, poz.2112). Zgodnie z tą propozycją stypendium sportowe może otrzymać członek kadry narodowej, który zajął od 1 do 8 miejsca w mistrzostwach Europy, świata oraz igrzyskach olimpijskich. Podstawą do określania wysokości przyznawanego stypendium jest kwota 2 300 złotych. Dzięki tym funduszom zawodnicy kadry Polski będą mieli większy komfort w przygotowywaniu się do kolejnych zawodów.

Do grona tegorocznych stypendystów należą byli olimpijczycy tacy jak Adam Małysz (igrzyska olimpijskie w Turynie, 7. miejsce), Mateusz Kusznierewicz (mistrzostwa świata w San Francisco w klasie Star, 8. miejsce), Agata Wróbel (mistrzostwa świata w San Diego, 7. miejsce w podnoszeniu ciężarów), Dorota Zagórska i Mariusz Siudek (mistrzostwa Europy w Lyonie, 5. miejsce w konkurencji par sportowych w łyżwiarstwie figurowym). – Cieszę się, że przepisy zmieniają się na korzyść sportowców. Szczególnie pozytywnie odczują to sportowcy seniorzy, którzy mają na utrzymaniu rodziny, którzy często gdy mają wyniki niemedalowe rezygnują ze sportu. W sporcie raz są lepsze raz gorsze okresy. Chcę podkreślić, że zdobyć medal jest niezwykle trudno, a znalezienie się w pierwszej 8-mce świata to przecież wielki sukces – powiedziała Danuta Dmowska, która zajęła 7. miejsce w drużynie w szpadzie kobiet (mistrzyni świata z 2005 r, indywidualnie w szpadzie).

Stypendium otrzymali także ci sportowcy zaliczani są do grona młodych talentów. Można tu wymienić Aurelię Trywiańską (mistrzostwa Europy w Goteborgu, 5. miejsce w biegu na 100 m przez płotki), Marcina Brzezińskiego i Michała Słomę (mistrzostwa świata w Eton w wioślarstwie), Zofię Klepacką (mistrzostwa świata w żeglarstwie) czy Maję Włoszczowską (mistrzostwa świata MTB). – Stypendium umożliwia swobodne trenowanie w toku olimpijskim. Zawsze otrzymywali je Ci, którzy zajęli od pierwszego do trzeciego miejsca, a pozostali zawodnicy mieli problemy w komfortowym przygotowaniu się do dalszych rozgrywek. Jest to bardzo miła wiadomość. Wszyscy sportowcy trenują i nie zawsze uda się stanąć na podium. Aby były sukcesy trzeba w nie zainwestować – powiedziała Maja Włoszczowska, która 4. miejsce w mistrzostwach świata w konkurencji MTB.

Źródło: www.msport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Notariusz – najważniejsze opłaty notarialne

Regułą jest, iż maksymalna stawka taksy notarialnej za czynności notarialne, zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Wartość tą ustala się najczęściej na podstawie oświadczeń strony (stron) czynności.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości