Wiadomości

Więcej stypendiów dla sportowców - stypendium sportowe

Opublikowany: lis 8, 04:06

Minister Sportu podpisał rozporządzenie rozszerzające ilość osób uprawnionych do uzyskania stypendium sportowego. – Do tej pory jedynie zawodnicy, którzy zdobyli medale otrzymywali stypendia. Dlatego też wprowadziłem w życie nowe rozporządzenie rozszerzające zakres przyznawania stypendiów, o zawodników którzy zajęli od czwartego do ósmego miejsca we współzawodnictwie międzynarodowym – powiedział minister Tomasz Lipiec.

Dzięki nowelizacji większa liczba sportowców może otrzymać stypendium sportowe. Nowe rozporządzenie ministra Sportu z dnia 20 września 2006 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (Dz.U. nr 169, poz.1213) zastępuje dotychczasowe z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U. nr 250, poz.2112). Zgodnie z tą propozycją stypendium sportowe może otrzymać członek kadry narodowej, który zajął od 1 do 8 miejsca w mistrzostwach Europy, świata oraz igrzyskach olimpijskich. Podstawą do określania wysokości przyznawanego stypendium jest kwota 2 300 złotych. Dzięki tym funduszom zawodnicy kadry Polski będą mieli większy komfort w przygotowywaniu się do kolejnych zawodów.

Do grona tegorocznych stypendystów należą byli olimpijczycy tacy jak Adam Małysz (igrzyska olimpijskie w Turynie, 7. miejsce), Mateusz Kusznierewicz (mistrzostwa świata w San Francisco w klasie Star, 8. miejsce), Agata Wróbel (mistrzostwa świata w San Diego, 7. miejsce w podnoszeniu ciężarów), Dorota Zagórska i Mariusz Siudek (mistrzostwa Europy w Lyonie, 5. miejsce w konkurencji par sportowych w łyżwiarstwie figurowym). – Cieszę się, że przepisy zmieniają się na korzyść sportowców. Szczególnie pozytywnie odczują to sportowcy seniorzy, którzy mają na utrzymaniu rodziny, którzy często gdy mają wyniki niemedalowe rezygnują ze sportu. W sporcie raz są lepsze raz gorsze okresy. Chcę podkreślić, że zdobyć medal jest niezwykle trudno, a znalezienie się w pierwszej 8-mce świata to przecież wielki sukces – powiedziała Danuta Dmowska, która zajęła 7. miejsce w drużynie w szpadzie kobiet (mistrzyni świata z 2005 r, indywidualnie w szpadzie).

Stypendium otrzymali także ci sportowcy zaliczani są do grona młodych talentów. Można tu wymienić Aurelię Trywiańską (mistrzostwa Europy w Goteborgu, 5. miejsce w biegu na 100 m przez płotki), Marcina Brzezińskiego i Michała Słomę (mistrzostwa świata w Eton w wioślarstwie), Zofię Klepacką (mistrzostwa świata w żeglarstwie) czy Maję Włoszczowską (mistrzostwa świata MTB). – Stypendium umożliwia swobodne trenowanie w toku olimpijskim. Zawsze otrzymywali je Ci, którzy zajęli od pierwszego do trzeciego miejsca, a pozostali zawodnicy mieli problemy w komfortowym przygotowaniu się do dalszych rozgrywek. Jest to bardzo miła wiadomość. Wszyscy sportowcy trenują i nie zawsze uda się stanąć na podium. Aby były sukcesy trzeba w nie zainwestować – powiedziała Maja Włoszczowska, która 4. miejsce w mistrzostwach świata w konkurencji MTB.

Źródło: www.msport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości