Wiadomości

Więcej przejrzystości na unijnym rynku energii

Opublikowany: wrz 16, 07:32

- Chcemy stworzyć ramy prawne, które pozwolą skutecznie wykrywać i zapobiegać nadużyciom i manipulacjom na rynku energii – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas debaty nad rozporządzeniem w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT). Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego odbyła się 13 września 2011 r. w Strasburgu.

Wiceminister Korolec poinformował, że sposobem na zwiększenie przejrzystościu rynku energii jest wzmocnienie roli Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER). – Jej zadaniem będzie monitorowanie transakcji zawieranych na tym rynku – powiedział. – Dążymy także do wprowadzenia obowiązku przekazywania przez uczestników rynku danych na temat transakcji zawieranych na systemie hurtowym – dodał minister Korolec.

Podkreślił również znaczenie rozporządzenia dla budowy wewnętrznego rynku energii i podnoszenia jego efektywności. – Regulacja ta może zwiększyć konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw i utrzymać ceny energii dla odbiorców końcowych na racjonalnym poziomie – powiedział minister.

Wiceminister Marcin Korolec zwrócił także uwagę na zasługi prezydencji węgierskiej, dzięki której możliwe było tak szybkie procedowanie nad projektem. – Debata w ta jest kamieniem milowym w unijnym procesie legislacyjnymi, ponieważ poprzedza ostateczne przyjęcie stanowiska Parlamentu Europejskiego – ocenił.

14 września 2011 r. Parlament Europejski przyjął rozporzadzenie w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT). Oznacza to przyjęcie stanowiska Parlamentu w pierwszym czytaniu w ramach zwykłej procedury legislacyjnej. Następnie przewiduje się przyjęcie stanowiska Rady UE podczas jednego z najbliższych jej posiedzeń co zakończy prace nad rozporządzeniem.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości