Wiadomości

Więcej czasu na wymianę dowodów

Opublikowany: sie 23, 08:41

22 sierpnia 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński skierował do Sejmu projekt ustawy o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed 1 stycznia 2001 r.

Projekt ustawy przewiduje czasowo określoną, tj. do dnia 31 marca 2008 r., możliwość posługiwania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dowodami osobistymi wydanymi przed dniem 1 stycznia 2001 r. – w formie książeczki – przez osoby, które nie wymienią ich na nowe dowody osobiste
w terminach określonych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 113, poz. 733, z późn. zm.), tj. do dnia 31 grudnia 2007 r.

Zgodnie z projektowaną ustawą w okresie od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 marca 2008 r. dowód osobisty wydany przed dniem 1 stycznia 2001 r., po upływie terminu wskazanego w wyżej wymienionej ustawie, tj. od dnia 1 stycznia 2008 r. będzie dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby oraz poświadczającym obywatelstwo polskie (co w zamyśle projektodawcy ma umożliwić dalsze korzystanie z tych dokumentów przez osoby, które nie zdążyły z ich wymianą przy załatwianiu spraw urzędowych oraz innych, w których niezbędne jest posługiwanie się takim dokumentem). Dowód osobisty nie będzie uprawniał jednak do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, ponieważ książeczkowe dowody osobiste, z uwagi na słabe zabezpieczenia, postrzegane są jako dokumenty łatwe do podrobienia. Utrzymanie tego uprawnienia mogłoby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek prawny państw, których granice obywatele polscy mogą przekraczać na podstawie dowodu osobistego.
Pomimo określonego w 1997 r. 7-letniego terminu wymiany książeczkowych dowodów osobistych, wiele osób nie zdążyło dopełnić tego obowiązku w przewidzianych ustawą terminach. Według wyliczeń przedstawionych przez wojewodów w lipcu 2007 r. pozostało do wymiany przeszło 7 mln dokumentów, a na wydruk w Centrum Personalizacji Dokumentów oczekiwało przeszło 700 tys. dowodów. Najwięcej dowodów było do wymiany w województwie śląskim – ponad 900 tys. i w województwie mazowieckim – ponad 800 tys. Z dużych miast najwięcej dokumentów do wymiany pozostało w Warszawie – ponad 200 tys., w Łodzi – około 140 tys. i we Wrocławiu ponad 100 tys.

Z powodu dużej liczby składanych wniosków o dowody osobiste zwiększyła się też liczba dokumentów oczekujących na wydruk.
Do powyższego szacunku należy dodać przypadki takie, jak wydanie dowodu osobistego po raz pierwszy, utrata dokumentu lub zmiana miejsca pobytu, co pozwala przyjąć założenie, iż szacunkowa liczba dowodów przewidzianych do wydania w roku 2007 r. może być większa i że w tym terminie wymiana nie zostanie zakończona, ze względu na brak możliwości produkcyjnych Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i Centrum Personalizacji Dokumentów, a także możliwości finansowe budżetu państwa. W takim przypadku, obywatel który w bieżącym roku dopełni obowiązku złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie mógł, w wyżej wskazanym zakresie, korzystać z dotychczasowego dowodu osobistego do czasu wydania mu nowego dokumentu.

Źródło: www.prezydent.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości