Wiadomości

Ważny krok na drodze do wprowadzenia euro w Polsce

Opublikowany: lis 5, 12:59

Rada Ministrów przyjęła dziś, tj. 3 listopada br., rozporządzenie powołujące strukturę organizacyjną ds. wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej w Polsce. – To kamień milowy w procesie przygotowań Polski do przystąpienia do strefy euro – ocenił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki, pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską.

Według rozporządzenia w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską, organy te mają zapewnić skuteczne i płynne przeprowadzenie procesu wprowadzenia europejskiej waluty w Polsce. Nowej strukturze będzie przewodniczyć Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro, a współprzewodniczyć – Pełnomocnik Zarządu Narodowego Banku Polskiego ds. Wprowadzenia Euro. – Rozporządzenie pozwoli na realizację kolejnych etapów przygotowań. W pierwszej kolejności zostaną opublikowane Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro – zapowiedział wiceminister Kotecki.

Pełnomocnik podkreślił rolę Rady Polityki Pieniężnej w opracowaniu nowej struktury oraz znaczenie współpracy Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego w procesie przygotowań do przyjęcia euro, co znalazło swoje odzwierciedlenie w rozporządzeniu – Rola NBP w strukturze jest znacznie większa niż banków centralnych z innych krajów UE, w których powołano podobne struktury – zaznaczył Ludwik Kotecki.

W proces przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty będzie zaangażowanych ponad 30 instytucji, zarówno należących do administracji publicznej, jak i spoza sektora rządowego. W zapewnieniu koordynacji ich prac Pełnomocnika będzie wspierać działające w MF Biuro Pełnomocnika Rządu. Tak zaprojektowana struktura organizacyjna zapewni odpowiednie przygotowanie do przyjęcia euro we wszystkich obszarach, w szczególności w administracji publicznej oraz sektorze finansowym, przedsiębiorstwach niefinansowych i gospodarstwach domowych.

Rozporządzenie można znaleźć w serwisie Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro, w dziale „Akty prawne”.

Więcej na temat międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej w serwisie Pełnomocnika: www.euro.mf.gov.pl

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości