Wiadomości

Warunki wykonywania zawodu muszą być unormowane w ustawie

Opublikowany: gru 8, 14:36

Warunki wykonywania zawodu muszą być unormowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu.

5 grudnia 2007 r. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych dotyczący kwalifikacji do wykonywania dokumentacji hydrologicznych, sygn. K 36/06.

Stan faktyczny i prawny sprawy: Ustawa prawo wodne wprowadziła regulację, zgodnie z którą dokumentacje hydrologiczne stanowiące podstawę projektowania i planowania w zakresie budownictwa wodnego, ochrony przed powodzią i zapobiegania skutkom suszy oraz zarządzania zasobami śródlądowymi wód powierzchniowych mogą być wykonywane tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Przepis ten dotyczy również wydawania decyzji administracyjnych. Na podstawie upoważnienia tej ustawy Minister Środowiska wydał rozporządzenie w sprawie kwalifikacji ogólnych i zawodowych osób wykonujących dokumentacje hydrologiczne. Rozporządzenie stanowi całkowitą nowość w dotychczasowym stanie prawnym. Wprowadza wymóg, aby tzw. dokumentacje hydrologiczne były wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające “odpowiednie kwalifikacje”, których posiadanie podlega stwierdzeniu w specjalnym postępowaniu. Ustawa nie definiuje treści i zakresu pojęcia dokumentacji hydrologicznych ani nie określa kwalifikacji wymaganych do ich wykonywania. Prawo wodne wprowadziło jedynie ogólnikowy wymóg “odpowiednich kwalifikacji”, przekazując do rozporządzenia wykonawczego określenie wszystkich istotnych kwestii dotyczących rodzaju i zakresu wymaganych kwalifikacji i sposobu ich potwierdzenia. Zdaniem wnioskodawcy wszystkie istotne kwestie powinny zostać uregulowane w ustawie, natomiast w rozporządzeniu mogą być tylko określone kwestie szczegółowe. Tymczasem zaskarżona delegacja ustawowa nie ma charakteru szczegółowego, lecz ogólny a nawet blankietowy, w zakresie jakim przekazuje do rozporządzenia określenie kwalifikacji i sposobu ich potwierdzania. Ograniczono w ten sposób konstytucyjną wolność wyboru i wykonywania zawodu.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:

  • art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne jest niezgodny z art. 2 oraz art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
  • art. 2 ust. 4 ustawy powołanej w punkcie 1 jest niezgodny z art. 2 i art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 oraz z art. 92 ust. 1 Konstytucji.

W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na zbędność wydania orzeczenia.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego adresaci norm prawnych muszą mieć możliwość ustalenia wszystkich zasadniczych elementów ustanowionych ograniczeń na podstawie samych przepisów ustawy, bez potrzeby odwoływania się do unormowań zawartych w rozporządzeniach. Zamieszczenie w ustawie ogólnikowo ujętych ograniczeń konstytucyjnych przy jednoczesnym udzieleniu upoważnienia do wypełnienia treści tych regulacji w drodze rozporządzenia narusza konstytucyjną zasadę wyłączności ustawy w sferze praw i wolności człowieka i obywatela.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego określenie warunków wykonywania zawodu lub pewnych czynności zawodowych należy do spraw o fundamentalnym znaczeniu z punktu widzenia wolności wykonywanego zawodu. Sprawy te muszą być unormowane w ustawie i nie mogą być przekazywane do unormowania w drodze rozporządzenia. Ustawa uzależniając wykonywanie określonych czynności zawodowych od wymogu posiadania odpowiednich kwalifikacji, powinna bliżej sprecyzować wymagania dotyczące tych kwalifikacji. Tymczasem ustawodawca ograniczył się do sformułowania ogólnikowego wymogu, aby osoby wykonujące dokumentacje hydrologiczne posiadały “odpowiednie kwalifikacje”. Adresaci ustawy nie są w stanie określić na podstawie jej przepisów, czy mogą wykonywać dokumentacje hydrologiczne. Z tych względów kwestionowane przepisy nie spełniają wymogów konstytucyjnych dotyczących ingerencji w sferę praw konstytucyjnych.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości