Wiadomości

Warunki organizacji zbiórki publicznej

Opublikowany: kwi 15, 08:54

„Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że w świetle obowiązujących przepisów prawa, tj. ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162 z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2003 r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami (Dz. U. Nr 99, poz. 1947 z późn. zm.), organizatorzy zbiórek publicznych – organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia) i komitety społeczne mają obowiązek posiadania pozwolenia organu administracji na organizację powszechnej akcji zbierania ofiar na określony cel, następnie rozliczenia uzyskanych w ten sposób środków finansowych i darów rzeczowych poprzez opublikowanie wyników akcji w prasie oraz złożenie sprawozdania organowi udzielającemu pozwolenia. Zgodnie z wolą ustawodawcy ofiary uzyskane w wyniku przeprowadzenia zbiórki publicznej mogą być spożytkowane wyłącznie na cel określony decyzją, co pozostaje gwarancją realizacji celu zgodnego z wolą ofiarodawców.

Wobec wielości możliwych form wsparcia działalności prowadzonej przez organizacje pozarządowe, jak również sytuacji nadużywania zaufania społecznego w tym obszarze, często występuje brak świadomości wymogów prawnych, które zobowiązany jest spełnić organizator akcji zbiórkowej.

Zachęcamy do zwrócenia szczególnej uwagi na fakt:

1. posiadania przez organizację przeprowadzającą zbiórkę darów rzeczowych lub datków pieniężnych stosownego pozwolenia organu administracji na prowadzenie akcji, 2. czy osoby „zbierające” zostały wyposażone w legitymacje, zawierające ich dane osobowe, zdjęcie, dane organizatora zbiórki, dane na temat posiadanego pozwolenia i celu akcji, 3. sposób wykonania, oznakowania, zabezpieczenia, zaplombowania puszki, skarbony, 4. sposób wykonania i zabezpieczenia cegiełki wartościowej, 5. oznakowanie sprzedawanych przedmiotów – każdy przedmiot powinien zawierać nazwę organizatora zbiórki i cenę jednostkową.

Jednocześnie informuję, iż w przypadku prowadzenia zbiórki publicznej bez wymaganego prawem pozwolenia mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz.114 z późn. zm.). Natomiast nadzór nad prawidłowością prowadzenia zbiórki publicznej sprawuje organ, który udzielił pozwolenia.”

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości